Bota

“Është një hajdut banke”, John Bercow kritika të ashpra kundër Boris Johnson

John Bercow, kryetari në ikje i Parlamentit britanik ka deklaruar se kryeministri Boris Johnson do të vepronte njësoj si “një hajdut banke", që arsyeton krimet e bëra përmes shpërndarjes së parave të vjedhura në shoqatat e bamirësisë.
Featured image of article: “Është një hajdut banke”, John Bercow kritika të ashpra kundër Boris Johnson John Bercow

BRITANI E MADHE- Pas dorëheqjes nga posti i kryetarit të Parlamentit britanik, John Bercow është shprehur gjatë një fjalimi të tij se: Kryeministri aktual, Boris Johnson do të vepronte njësoj si një hajdut banke, që e justifikon krimin duke ia dhënë paratë e vjedhura një shoqate bamirësie nëse ai do refuzonte të shtynte Brexit-in për të shmagur daljen e Britanisë pa marrëveshje me Bashkimin Evropian.

Ai ka shtuar se parlamenti do të vazhdojë të jetë kreativ në procedurat parlamentare, nëse kryeministri do të pengojë shtyrjen e daljes së Britanisë nga BE-ja dhe nëse ai do të injoronte ligjin e projektuar për të kufizuar largimin e Anglisë nga BE-ja pa një marrëveshje.

Situata politike në Britani është teje delikate si shkak i çështeje së Brexit, ndërsa Broris Johnson është detyruar nga një ligj i miratuar së fundmi për të shtyrë deri më 31 janar të vitit të ardhshëm Brexit-in, nëse nuk arrihet nëj marrëveshje deri në afatin e fundit, 19 tetor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 Burimi:  CNN 

A.C/Dosja.al

Shto Koment