Aktualitet

“Është mësuar me mamin” / Fëmija në Tiranë qan se nuk do të kthehet në kopësht, nëna: Kemi frikë nga covid, shpresoj të jenë marrë masat

VIDEO
Prindërit, gjyshërit kanë çuar mëngjesin e sotëm të vegjëlit e tyre në kopshte dhe çerdhe. Disa prej tyre kanë qarë, pasi janë mësuar që ditën ta kalojnë me prindërit.
Featured image of article: “Është mësuar me mamin” / Fëmija në Tiranë qan se nuk do të kthehet në kopësht, nëna: Kemi frikë nga covid, shpresoj të jenë marrë masat Foto të nënës

Tiranë- Sot, fëmijët janë rikthyer sot në kopshte dhe çerdhe, pas afro 3 muajsh qëndrimi në shtëpi. Prindërit, gjyshërit kanë çuar mëngjesin e sotëm të vegjëlit e tyre në këto institucione edukimi. Por, disa fëmijë e nisur me të qara ditën,  pasi nuk kanë dashur të ndahen nga prindërit e tyre.

“Është mësuar me mamin në shtëpi dhe e ka pak të vështirë, i duket sikur është kopshti nga fillimi. Në filim do të jetë e vështirë, por mendoj që është e drejtë të hapen që fëmijët të socializohen, të mësohen sepse edhe për këto nuk ka qenë fazë e lehtë, edhe pse ka qenë i vogël dhe nuk e ka kuptuar situatën. Frika tek prindërit ekzistojnë gjithmonë por shpresojmë që të jenë marrë masa dhe të mos kemi probleme.”, shprehet një nënë, fëmija e së cilës qau në një çerdhe në Tiranë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Fëmijëve para se të hynin në çerdhe dhe kopshte u është matur temperatura dhe u janë dezinfektuar duart.  Ndërkohë sot në vend janë hapur kufijtë tokësorë dhe plazhet. Kështu nuk ka më zonat të kuqe në vend, por ende nuk ka një vendim  se kur do të hapet transporti publik.

J.V/Dosja.al

Shto Koment