Sport

“Është i jashtëzakonshëm”, talenti 18-vjeçar që po magjeps Zinedine Zidane (Video)

Klubi i Real Madrit shpenzoi vetëm 2 milionë euro për ta bler, sot talenti Takefuasa Kubo po magjeps botën e sportit me lojën e tij.
Featured image of article: “Është i jashtëzakonshëm”, talenti 18-vjeçar që po magjeps Zinedine Zidane (Video) Takefusa Kubo

Klubi i Real Madrit duket se ka gjetur talentin e ri. Në Spanjë të gjithë po flasin për  Takefusa Kubo vetëm 18-vjeç që po magjeps Spanjën dhe Zidan.

Real shpenzoi si revulucion për skuadrën 300 milionë euro për t’u rimëkëmbur pas një sezoni të dobët, por gjithë vëmendjen dhe faqet e para të gazetave i ka pushtuar 18-vjeçari që ka kushtuar vetëm 2 milionë euro.

Talentin japonez Real Madrit e ka blerë nga F.C Tokyo,  në periudhën 2011-2015 Kubo ka qenë pjesë tek ekipet e moshave tek Barcelona, ku pë vizioni dhe shkathtësinë e lojës është quajtur nga shumë kritik të sportit si Messi japonez.

Për minutat e luajtura gjatë verës me madrilenët talenti 18-vjeçar ka bërë Zidanë të dashurohet me lojën e tij duke e quajtur të jashtëzakonshëm.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pjesët më të mira të kësaj faze përgatitore kanë qenë një asist i mrekullueshëm për Vinicius kundër Bayern-it në debutim dhe një gjuajtje e fantastike e ndalur nga Lloris kundër Tottenham.

Nuk është vetëm një çështje momentesh, sepse skuadra fiton shpejtësi sa herë që Kubo futet në fushë dhe deri tani e ka bërë në 4 nga 5 miqësore, duke përfshirë edhe të fundit kundër Fenerbahce-s. Megjithatë, nëse Federico Valverde do të marrë pasaportën komunitare, ka shumë mundësi që Zidane të vendosë ta marrë në ekipin e parë. Me sa duket Kubo është gati që tani për Real-in.

Në një turne veror që i ka dhënë Los Blancos pak për tu entuziazmuar, Kubo ka qenë një perspektivë e ndritshme me shfaqjet e tij që tejkalojnë nivelin e pritur nga nënshkrimi i ri. Ai shfrytëzoi rastin e tij për të treguar disa punë të zgjuara dhe një sy të mprehtë për një pasim në ndeshjen në Mynih. Ashtu si dhe duke detyruar një kursim me një goditje të tijin, ai vendosi disa përpjekje për shokët e tij të skuadrës më me përvojë, edhe nëse këto nuk çuan në asnjë nga pesë golat.

Shto Koment