Bota

Është aq i fortë sa mund të shkrijë edhe çelikun, por ndodhet brenda në trupin tonë. A e dini se sa djegës është vërtetë acidi i stomakut tonë?

A e keni menduar ndonjëherë çdo të ndodhte nëse do të hidheshit në një pishinë të mbushur me acid stomaku?
Featured image of article: Është aq i fortë sa mund të shkrijë edhe çelikun, por ndodhet brenda në trupin tonë. A e dini se sa djegës është vërtetë acidi i stomakut tonë?

TIRANË – A është acidi i stomakut i rrezikshëm? Nëse është kaq i fuqishëm, pse nuk na dëmton?

A e keni menduar ndonjëherë çdo të ndodhte nëse do të hidheshit në një pishinë të mbushur me acid stomaku?

Acidi i stomakut krahasohet me acidin e baterisë përsa i përket dëmit që mund të bëjë. Mund të shkojë nga 1 në 3 në shkallën e pH, do të thotë se është jashtëzakonisht toksik, dhe djegës.

Kjo për shkak se përbërësi kryesor i acidit të stomakut është acidi klorhidrik, i cili është një substancë mjaft shkatërruese. Arsyeja që ai mund të jetojë brenda nesh është  një mukozë e veçantë që rreshton stomakun tonë, dhe e mbron daljen e acidit jashtë tij.

Po çfarë do të ndodhte nëse e mbulonim të gjithë lëkurën me të?

Tani, para se të hidhemi në një pishinë të plotë me acid stomaku, duhet të kuptojmë se si mund të mbushim një pishinë të tërë me të . Le të supozojmë një pishinë mesatare 6 × 6 metra që mund të mbajë rreth 55,000 litra ujë të lëngshëm.

Një stomak mund të prodhojë më së shumti 1.5 litra acid stomaku në ditë. Ne kemi nevojë për stomakun e mbi 50,000 njerëzve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Edhe nëse e zëmë gjetëm 50,000 vullnetarë që janë në gjendje të na ndihmojnë, problemi tjetër do të ishte aroma e keqe që do të vijë nga pishina.

Kurdoherë që ka acid të tepërt në traktin tuaj tretës, mund të shkaktojë një erë të keqe në frymëmarrjen tuaj. Shumëzojeni ate me 50.000 njerëz për të kuptuar çdo të ndodhte.

Nëse hidheni në pishinë dhe dilni për më pak se 5 minuta,  mund të jeni mirë, përveç disa acarimeve të buta në lëkurë. Për sa kohë që ju e lani acidin me sapun dhe ujë dhe peshqir, do të jeni plotësisht mirë.

Po sikur të qëndronit në acid stomaku për shumë më gjatë? Nëse nuk dilnit menjëherë, acidi ngadalë do të hajë lëkurën tuaj.

Kjo përfundimisht do t’ju ​​linte të mbuluar në djegie të shkallës së dytë dhe të tretë. Nëse nuk keni arritur të mbuloni sytë gjatë notit, ju ngadalë humbni shikimin dhe përfundoni të verbër. Dhe hunda juaj do të shpërndahej nga brenda nëse acidi e prekte për më tepër se 5 minuta atë.

Burimi:Inshworld

E.C/Dosja.al

Shto Koment