Bota

“Është angazhimi ynë solemn ndaj historisë dhe popullit”Presidenti i Kinës jep premtimin në 150 vjetorin e lindjes Sun Yat-sen: S’do lejojmë akënd që të shkatërrojë…

Një parim kryesor gjatë sundimit të Xi ka qenë premtimi i tij për ta bërë vendin ‘madhështor’   dhe për të zhveshur "shekullin e poshtërimit" gjatë të cilit Perandoria Qing dhe më vonë Republika e Kinës u vunë poshtë nga fuqitë e huaja, me territore përfshirë Hong Kongun, Manchuria dhe pjesa më e madhe e Shanghai u ruajt në koloni dhe koncesione.
Featured image of article: “Është angazhimi ynë solemn ndaj historisë dhe popullit”Presidenti i Kinës jep premtimin në 150 vjetorin e lindjes Sun Yat-sen: S’do lejojmë akënd që të shkatërrojë… Foto Ilustruese

HONG KONG- Në një fjalim në 150 vjetorin e lindjes së Sun Yat-sen i cili quhet  si babai themelues i Kinës modern, Presidenti Xi Jinping u zotua se do të  “kundërshtojë me vendosmëri” çdo përpjekje për ndarjen e vendit.

“Asnjëherë, asnjë organizatë apo parti politike nuk do ta lejojmë që të shkatërrojë ndonjë pjesë të territorit tonë në çdo kohë ose në çfarëdo forme,” tha ai.

Një parim kryesor gjatë sundimit të Xi ka qenë premtimi i tij për ta bërë vendin ‘madhështor’   dhe për të zhveshur “shekullin e poshtërimit” gjatë të cilit Perandoria Qing dhe më vonë Republika e Kinës u vunë poshtë nga fuqitë e huaja, me territore përfshirë Hong Kongun, Manchuria dhe pjesa më e madhe e Shanghai u ruajt në koloni dhe koncesione.

“Është angazhimi ynë solemn ndaj historisë dhe popullit“, tha Xi në fjalimin e vitit 2016, që Kina nuk do të copëtohet kurrë më.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shqetësimet mbi separatizmin mund të shihen në politikat e ashpra të miratuara nga Pekini në Xinjiang, Tibet dhe Hong Kong, si dhe një qëndrim gjithnjë e më agresiv ndaj ishullit të vetëqeverisur të Tajvanit, të cilin Xi është zotuar ta bashkojë  me forcë , nëse është e nevojshme. Megjithatë, politika të tilla shpesh mund të zmbrapsin. Në Hong Kong, veçanërisht, pakënaqësia ndaj Pekinit është rritur vitet e fundit.

Një bisedë e tillë është antitetike për krerët e Kinës dhe nevoja për të ndalur separatizmin është dhënë si një justifikim kryesor për një ligj të ri të sigurisë kombëtare. Carrie Lam, shefi ekzekutiv i qytetit, ka thënë se ligji do të sigurojë “prosperitetin afatgjatë dhe stabilitetin e Hong Kongut”

Burimi:CNN

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment