Bota

Erdogani flet për marrëdhënin me BE: Presim të mbaj premtimet ndaj nesh, mos të na diskriminojë për shkak të konflikteve të hapura që kemi me disa vende

Rexhep Tajip Erdogan në një intervistë ai ka thënë se pret që BE-ja mos ta diskriminojë për shkak të tensioneve që ai ka me vendet.
Featured image of article: Erdogani flet për marrëdhënin me BE: Presim të mbaj premtimet ndaj nesh, mos të na diskriminojë për shkak të konflikteve të hapura që kemi me disa vende Rexhep Tajip Erdogan

TURQI– Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka komentuar marrëdhëninen e shtetit me Bashkimin Evropian. Sipas mediave të huaja në një intervistë ai ka thënë se pret që BE-ja mos ta diskriminojë për shkak të tensioneve që ai ka me disa prej vendeve. Gjithashtu ai ka thënë se sipas tij Evropa është një mbështetje për zgjedhjen e të gjitha çështjeve globale.

“Ne presim që Bashkimi Evropian të mbajë premtimet e tij ndaj nesh, të mos bëjë diskriminim, dhe të paktën të mos jetë një mjet i armiqësisë së hapur ndaj vendit tonë. Ne e shohim veten në Evropë, jo diku tjetër. dhe ne duam ta përdorim atë në mënyrë aktive në zgjidhjen e të gjitha çështjeve globale. Ne kurrë nuk mund të injorojmë vende të tilla si Rusia dhe Irani ku kemi marrëdhënie historike të rrënjosura,”-ka thënë ai.

Bashkimi Evropian e ka paralajmëruar Turqinë të heq dorë nga tensionet që ka shkaktuar në Evropë ndryshe do të vendos sanksione ndaj saj. Turqia ka pasur një marrëdhënie të tensionuar me Greqinë për shkak të kërkimeve ne detin Mesdhe. Sakaq në mbrojte Greqisë i ka dalë Franca dhe Bashkimi Evropian. Gjithashtu tensionet e Truqisë me Francës janë rritur për shkak të shfaqes së disa karikaturave të profetit Muhamed të mbështetura dhe nga presidenti frances Emmanuel Macron. Ndërkohë një çështje tjetër që akuzohet Turqia është ndikimi që ka pasur në luftën midis Armenisë dhe Azerbajxhanit. Këshilli Evropia, i cili do mbahet në 12 dhjetor ka paralajmëruar se në mbledhje do të diskutohet dhe çështja e Truqisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(k.a/dosja.al)

 

Shto Koment