Bota

Erdogani bëri ‘gafën’ e la pa karrige kryekomisioneren, flet Von der Leyen: Nuk do t’i kishte ndodhur një burri. U ndjeva e lënduar dhe e vetme!

Ursula von der Leyen, presidentja e parë femër e komisionit Evropian, ka thënë se ndihej e lënduar dhe e vetme pasi u la nga dy udhëheqës meshkuj pa karrige në një samit në Turqi, duke e përshkruar atë si dëshmi të trajtimit të pabarabartë të gjinive.
Featured image of article: Erdogani bëri ‘gafën’ e la pa karrige kryekomisioneren, flet Von der Leyen: Nuk do t’i kishte ndodhur një burri. U ndjeva e lënduar dhe e vetme! Von der Leyen qendron ne kembe
Përditësuar:

EUROPA- Presidentja e komisionit Evropian Ursula von der Leyen është lën në këmbë nga dy udhëheqësit në samitin në Turqi. Ajo e ka përshkruar këtë incident si dëshmi të trajtimit të pabarabartë të gjinive, shkruan The Guardian.

Von der Leyen i tha parlamentit Evropian se pamjet video të incidentit në fillim të këtij muaji, të quajtur “sofagate”, flisnin vetë. Duke hyrë në dhomë, Charles Michel dhe presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan kishin marrë dy karriget e vendosura, duke e lënë atë të qëndronte e vetme. Von der Leyen, një ish-ministër gjerman i mbrojtjes, më pas u zbrit në një divan në krah të dy burrave.

“Unë jam gruaja e parë që jam presidente e komisionit Evropian. Unë jam president i komisionit evropian. Dhe kështu prisja të trajtohesha kur vizitoja Turqinë dy javë më parë, si një president i komisionit por unë nuk isha,“-u tha ajo eurodeputetëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Unë nuk mund të gjej ndonjë justifikim për mënyrën se si jam trajtuar në traktatet evropiane. Kështu që duhet të konkludoj se kjo ndodhi sepse unë jam një grua. A do të kishte ndodhur kjo nëse do kisha veshur kostum dhe kravatë? Në fotografitë e takimeve të mëparshme nuk pashë ndonjë karrige,”-shtoi ajo.

Incidenti ka provuar të jetë një katastrofë për Michel, me thashetheme të shumta që krerët e shteteve dhe qeverive mund të mos rinovojnë presidencën e ish-kryeministrit belg. Ndër çështjet e diskutuara në samit kishte qenë vendimi i Turqisë për të lënë konventën e Stambollit mbi dhunën me bazë gjinore.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment