Rajoni

“Epidemia jashtë kontrollit”, 13 mjekët në Bergamo rrëfejnë detajet e FRIKSHME: Katastrofë, pacientët vdesin në vetmi, ja si mund të shmanget…

Koronavirusi, mjekët e Bergamos: "Është Ebola e të pasurve. Këtu epidemia është jashtë kontrollit, pacientët më të vjetër vdesin në vetmi”.
Featured image of article: “Epidemia jashtë kontrollit”, 13 mjekët në Bergamo rrëfejnë detajet e FRIKSHME: Katastrofë, pacientët vdesin në vetmi, ja si mund të shmanget… Foto ilustruese.

ITALI– Koronavirusi është “Ebola e të pasurve” dhe “katastrofa që po mposht Lombardinë e pasur mund të ndodhë kudo”. Këto janë fjalët e shkruara në të zezë dhe të bardhë nga trembëdhjetë mjekë të spitalit Papa Gjoni XXIII i Bergamos, në një letër të botuar në “New England Journal of Medicine Catalyst Innovations in Care Delivery”.

Për shumë ditë tani, Bergamo ka qenë qyteti më i prekur nga infeksioni. Letra, e botuar nën titullin “Në epiqendrën e Covid-19” është një histori dhe një lloj paralajmërimi në të njëjtën kohë.

“Ebola e të pasurve”, siç e përcaktojnë mjekët e Bergamos “kërkon një përpjekje të koordinuar dhe transnacionale. Nuk është veçanërisht vdekjeprurëse, por është shumë ngjitëse. Sa më shumë shoqëri e mjekuar dhe e centralizuar është, aq më shumë përhapet virusi. Katastrofa që po mposht Lombardinë e pasur mund të ndodhë kudo, shkruajnë rrobat e bardha, duke treguar situatën dramatike që ata po përjetojnë.

“Në Bergamo epidemia është jashtë kontrollit. Spitali ynë është shumë i kontaminuar dhe ne tashmë jemi përtej pikës së kolapsit: 300 nga 900 shtretër janë të okupuar nga pacientët me Covid-19. Më shumë se 70% e vendeve të kujdesit intensiv janë të rezervuar për pacientët me sëmundje të rëndë Covid-19 që kanë një shpresë për të mbijetuar. “

Mjekët tregojnë për kontekstin në të cilin operojnë: “Ne punojmë në spitalin Papa Giovanni XXIII në Bergamo, një  strukturë me 48 vende të kujdesit intensiv. Edhe pse Bergamo është një qytet relativisht i vogël, ai është epiqendra e epidemisë, më shumë se Milano. Situata është aq e rëndë sa jemi të detyruar të operojmë nën standardet tona të kujdesit. Pacientët më të vjetër nuk ringjallen dhe vdesin në vetmi, madje pa ngushëllimin dhe kujdesin e duhur. Jemi në karantinë nga 10 marsi ”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Letra bëhet një lloj reportazhi nga reparti i reanimacionit: “Ne po mësojmë se spitalet mund të jenë mjetet kryesore të transmetimit të Covid-19, pasi ato mbushen me pacientë të infektuar më shpejt dhe shumë shpejt infektojnë pacientë të pa infektuar. I njëjti sistem rajonal shëndetësor kontribuon në përhapjen e infeksionit, sepse ambulancat dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor bëhen shpejt transportues të pandemisë. Punëtorët e kujdesit shëndetësor janë bartës asimptomatikë të sëmundjes ose të sëmurë pa ndonjë mbikëqyrje. Disa nga ata rrezikojnë të vdesin, përfshirë edhe të rinjtë, duke rritur më tej vështirësitë dhe stresin e atyre që janë në vijën e parë. “

Të 13 mjekët vazhdojnë historinë e tyre, pas përjetimit të situatës dramatike në spitalin e Bergamos: “Kjo epidemi nuk është një fenomen që prek vetëm kujdesin intensiv, është një krizë shëndetësore dhe humanitare. Ne kemi nevojë urgjente për agjensi humanitare që veprojnë në vend. “Por mbi të gjitha,” ne kemi nevojë për një plan afatgjatë për të trajtuar pandeminë. Kjo katastrofë mund të shmanget vetëm me një vendosje masive të shërbimeve të komunitetit në zonë. Për të adresuar pandeminë, nevojiten zgjidhje për të gjithë popullatën, jo vetëm për spitalet. Është e nevojshme të krijoni një sistem që garanton izolimin e duhur të pacientëve duke u mbështetur në mjetet e telemjekësisë. Një qasje e tillë do të kufizonte shtrimin në spital në një grup të synuar pacientësh të sëmurë rëndë, duke zvogëluar infeksionin, duke mbrojtur pacientët dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe duke minimizuar konsumin e pajisjeve mbrojtëse.”

Në spitale, përsërisin ata,” duhet t’i jepet përparësi mbrojtjes së personelit mjekësor. Asnjë kompromis nuk mund të bëhet në protokolle. Masat për të parandaluar ngjitjen duhet të zbatohen në mënyrë të vazhdueshme “.

Burimi: News1

R.L/Dosja.al

Shto Koment