Rajoni

Epidemia e ‘gripit të derrit’, vdesin 18 persona në Greqi

18 njerëz kanë ndërruar jetë si pasojë e komplikacioneve që kanë patur nga gripi i derrit.
Featured image of article: Epidemia e ‘gripit të derrit’, vdesin 18 persona në Greqi Foto Ilustruese

Greqi Të paktën 18 persona kanë humbur jetën  në Greqi si pasojë e virusit AH1N1 i njohur ndryshe si ‘gripit i derrit’. Lajmi bëhet i ditur nga media lokale “Newsbomb.gr”, e cila shkruan se 18 viktimat, 14 burra dhe katër gra të moshave nga 25 deri në 90 vjeç, i përkisnin grupeve me rrezik të lartë që këshillohen të marrin vaksinat e gripit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qendra Helenike për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (HCDCP) njoftoi ditën e sotme se 12 prej viktimave kanë vdekur në harkun kohor prej 5 ditësh, nga 21 në 27 janar, e ndërsa gjatë të tjerët vetëm disa ditë më pas.

Shto Koment