LIVE UPDATES
Aktualitet

I sulmuan kompleksin me kallashnikov, kush është biznesmeni Enver Çaushi, daja i Florianit që mori peng tregtarin për borxh

15 Qershor 2020, 09:12 Nga DOSJA
I sulmuan kompleksin me kallashnikov, kush është biznesmeni Enver

TIRANËDosja.al ka zbardhur detaje në lidhje me biznesmenin Enver Çaushi, i cili rezulton pronar i kompleksit “Eiffel” që u sulmua me kallashnikov mesnatën e kaluar. Mësohet se Çaushi, është xhaxhai i Florian Çaushit, një person me precedent penalë, që është akuzuar për pengmarrjen e tregtarit të identifikuar si Syrja Xheli.

Florian Çaushi është gjithashtu djali i dajës së Elton Deliut, i cili mbeti i vrarë nga një atentat në apartamentin e tij në vitin 2008. Në vitin 2012, Çaushi mori peng Xhelin, dhe prentedonte se ky i funfit, i kishte një borxh prej 20 mijë eurosh kushëririt të tij të ndjerë. Në mungesë të Elton Deliut, që figurinte i vrarë prej katër vitesh, Çaushi kërkonte që Xheli t’ja jepte atij borxhin që i kishte pasur Deliut.

Kështu, në vitin 2012, Florian Çaushi i cili drejtonte një automjet tip “Mercedes-Benz” ka shkuar të takojë Syrja Xhelin dhe i ka kërkuar që të shkonte me të në makinë për ta sqaruar.

Sipas deklarimeve të bëra në atë kohë nga autoritetet, Çaushi, i ka kërkuar Xhelit, të hipte në makinë dhe të shkonin të sqaronin problemin me shtetasin Enver Çaushi, i cili ishte xhaxhai i tij.

Syrja Xheli ka hipur në këtë automjet, por gjatë rrugës i pandehuri Florian Çaushi nuk ka shkuar në drejtim të lokalit të xhaxhait të tij, shtetasit Enver Çaushi por ka marrë një rrugë tjetër pikërisht në drejtim të fshatit të tij Mëzez, për tek lokali i tij i ndodhur në komunën Kashar.

Sapo ka arritur tek lokali, Florjani ka futur makinën brenda, ndërsa i afërmi i tij Elton Dema ka mbyllur qepenin. Më pas, Florjan Çaushi e ka lidhur këmbë e duar Xhelin, e ka rrahur me një shkop bejsbolli dhe nën kërcënimin e një arme zjarri, i ka kërkuar që t’i kthejë borxhin. Nga ana tjetër, Xheli pretendonte se ai i kishte vetëm 1 milion e 500 mijë lekë të vjetra borxh. Pas orësh torturë, Xheli u la i lirë me qëllimin që të kthehej bashkë me paratë, por ai shkoi dhe ngriti padi në polici.

Për pasojë është bërë arrestimi i Florian Çaushit dhe më 13 nëntor u dënua nga Gjykata e Tiranës me 3 milion lekë të vjetra, duke përfituar edhe nga gjykimi i shkurtuar.

Si u vra Elton Deliu?

Elton Deliu është vrarë me 6 plumba në apartamentin e tij ditët e fundit të muajit dhjetor, në vitin 2008. Viktimë në këtë atentat mafioz mbeti dhe nëna e tij, shtetasja Flutura Deliu, e cila në përpjekje për të shpëtuar të birin nga plumbat, është qëlluar nga autorët me një plumb në kokë. Kjo ngjarje ka mbetur ende pa autor.

Çfarë ndodhi një natë më parë në kompleksin “Eiffel”?

Persona ende të paidentifikuar, mesnatën e kaluar shkuan në kompleksin “Eiffel” dhe e sulmuan me breshëri kallashnikovi. Ngjarja pati vetëm dëme materiale, por ende nuk dihet shkaqet apo autorët. Vteë pronari, Enver Çaushi, është shprehur përpara grupit hetimor se autorët duhet të kenë ngatërruar shënjestër, sepse ai vetë nuk pranon të ketë asnjë lloj konflikti.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet elton deliu enver caushi florian caushi sulmohet me bresheri kallashnikovi kompleksi eiffel elton deliu enver caushi florian caushi sulmohet me bresheri kallashnikovi kompleksi eiffel

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët