Bota

Emri i tyre u mbajt sekret nga NASA, sot rruga merr emrin e tre shkencëtareve me ngjyrë

Emrat e grave me ngjyrë Katherine Johnson, Dorothy Vaughan dhe Mary Jackson, të cilat punuan në selinë e Nasa-s është ruajtur si sekret, sot rruga mban emrin e tyre.
Featured image of article: Emri i tyre u mbajt sekret nga NASA, sot rruga merr emrin e tre shkencëtareve me ngjyrë Para selisë së NASA-s, rruga merr emrin e shkencëtareve me ngjyrë.

UASHINGTON- Për dekada me radhë, kontributet e shkencëtareve me ngjyrë, të cilët ndihmuan të merrnin astronautët e NASA-s në hapësirë, mbetën sekret, por tani jo më.

Në një ceremoni përkujtimi pranë selisë së NASA-s në Uashington, emri para selisë së NASA-s mori emrin e tre shkencëtareve me ngjyrë që i kanë shërbyer NASA-s në misionet e saj:  Katherine Johnson, Dorothy Vaughan dhe Mary Jackson, të ashtuquajturit ‘kompjutera njerëzorë’, për aftësitë që ato gëzonin në llogartitje. 

Në vitet 1950 kompjuterat nuk mund të llogarisnin veprime të tilla dhe vajzat e reja ishin ato që mundësuan gjithçka. Ceremonia në nder të tyre emëroi rrugën për të kujtuar gjithmonë kontributin e tyre në NASA.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: CNN  

L.K/Dosja.al

Shto Koment