Aktualitet

Emrat e 20 aplikantëve për KQZ të re, mes tyre ish-kryeprokurori Sallaku

Sollaku është kandidati më potencial dhe i preferuari socialistëve për të drejtuar KQZ-n e re.Për të qenë pjesë e KQZ së re kanë dorëzuar dosjet ish kryetarja e KQZ Lefteri Lleshi dhe ish anëtari  KQZ Hysen Osmanaj. Ledio Braho me profesion avokat,  aktiv me daljet e tij në media për çështjet e drejtësisë aspiron të ulet edhe ai  në KQZ-s e re.
Featured image of article: Emrat e 20 aplikantëve për KQZ të re, mes tyre ish-kryeprokurori Sallaku Foto nga mbledhja e KQZ-së

TIRANË– Kur kanë mbetur edhe dy ditë nga afati përfundimtar i dorëzimit të dosjeve për organet e reja të KQZ, gazetari Top Channel Muhamed Veliu  ka mësuar emrat e  20 aplikantëve  që aspirojnë të zënë vendet vakante .Kuvendi Shqipërisë që ka hapur këtë proces shpreson që numri aplikantëve të rritet deri më 18 Shtator afati i fundit për dorëzimin e dosjeve.

Lista e 20 aplikantëve të deritanishëm dominohet nga ata me profesion jurist. Ndër emrat surprizë që kanë kandidojnë,  është ai i ish kryeprokurorit të përgjithshëm Theodhori Sallaku, i cili këto vite ka punuar si avokat dhe është antarë i  asamblesë kombëtare të PS.

Sollaku është kandidati më potencial dhe i preferuari socialistëve për të drejtuar KQZ-n e re.Për të qenë pjesë e KQZ së re kanë dorëzuar dosjet ish kryetarja e KQZ Lefteri Lleshi dhe ish anëtari  KQZ Hysen Osmanaj. Ledio Braho me profesion avokat,  aktiv me daljet e tij në media për çështjet e drejtësisë aspiron të ulet edhe ai  në KQZ-s e re.

Këshilltarja politike e  Grupit Parlamentar Socialist Odeta Berberi dhe ai i çështjeve ligjore Arenc Cela janë bërë pjesë e garës për në KQZ. Naim Mecalla është një tjetër aplikant mban postin e dekanit të fakultetit të drejtësisë në një universitet privat.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Emrat e 20 aplikantëve për organet e reja të  KQZ

  1. Theodhori Sollaku
  2. Hysen Osmanaj
  3. Lefteri Lleshi
  4. Ledio Braho
  5. Odeta Berberi
  6. Arenc Cela
  7. Irsa Ruci,
  8. Agim Paskali
  9. Halil Hyseni
  10. Anjeza Dajzmaili
  11. Spiro Maliqi
  12. Naim Mecalla
  13. Redinela Beqiraj
  14. Durim Grabova
  15. Farije Osmani
  16. Arben Xhiku
  17. Përparim Shullazi
  18. Eldrina Karafili
  19. Lealba Pelingu
  20. Haki Mustafa

Marrë nga Top Channel

Shto Koment