Kulture

Emocione të forta për Ermonela Jahon, sopranoja shqiptare shkëlqen në Madrid

Në Teatro Real të Madridit, sopranoja shqiptare Ermonela Jaho shkëlqen në rolin udhëheqës të korteasës pa dashuri, Violetta, në një prodhim mahnitës nga David McVicar, i kryer nga Renato Palumbo.
Featured image of article: Emocione të forta për Ermonela Jahon, sopranoja shqiptare shkëlqen në Madrid Spranoja, Ermonela Jaho

SPANJË- Sopranoja e njohur Ermonela Jaho ka përjetuar emocione të forta në mbyllje të operës që ka interpretuar në Teatro Real, në Madrid.

Bazuar në romanin “Alexandre Dumas La Dame aux camellias”, opera e Verdit është një nga sukseset më të mëdha në historinë e operës. Në Teatro Real të Madridit, sopranoja shqiptare Ermonela Jaho shkëlqen në rolin udhëheqës të korteasës pa dashuri, Violetta, në një prodhim mahnitës nga David McVicar, i kryer nga Renato Palumbo.

Kjo është e vetmja opera Verdi ku veprimi zhvillohet në kohën e krijimit të saj: La Traviata, e bazuar në romanin e njohur të Alexandre Dumas, La Dame aux camélias, është një nga veprat më të njohura dhe më të njohura të kompozitorit.

Komploti bazohet në rënien e një courtesan të shoqërisë së lartë i cili do të humbasë jetën e saj në një orvatje për të mbrojtur nderin e të dashurit të saj. Vetëshkaktimi i saj pasqyron dinjitetin që borgjezia ka humbur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas dritave të ndritshme të një shoqërie që është bërë shumë e pasur, opera e Verdit zbulon “shkretëtirën e populluar që e quajnë Paris”; mizoria e një klase shoqërore për të cilën gjithçka mund të blihet.

Ermonela Jaho shqiptare ka shfaqur në fazat e mëdha të operës në botë. Ajo ka kënaqur audiencat në Paris, Mynih, Barcelonë, Londër, Berlin dhe Madrid në role të tilla si Mimì (La Bohème), Cio-Cio-San (Madama Butterfly) dhe Desdemona (Otello). Në rolin e Violetta Valéry, ajo jep një nga performancat e saj më të mëdha në skenën e Teatro Realit në një shfaqje të habitshme, romantike dhe të pasur nga David McVicar.

(a.m/dosja.al)

Një Koment në “Emocione të forta për Ermonela Jahon, sopranoja shqiptare shkëlqen në Madrid

 1. My name is Veronique and I am working over at presspink.com.

  Would you be please interested in a banner or link exchange ? We are a new escort directory in Belgium and we would like to do an exchange with you. Let’s work together and improve both your rankings as well as ours in Google.

  We have also large network of adult blogs to exchange links with. In case you are interested in that we are very willing to co-operate! We will be very happy to allow and to publish guest blogs as Google just loves contextual links! All our services are completely free.

  Hope to hear from you soon!

  Warm regards,
  Vero

Shto Koment