Politike

Emigratët në kufi! Petrit Vasili replikon në distencë me Majkon: Rri, Pandi, se të heq Rama. Ministri: S’janë përgjegjësia ime, jam interesuar

Replika në distancë mes Pandeli Majkos dhe Petrit Vasilit lidhur me çështjen e emigrantëve në kufi. Vasili ka kërkuar futjen e tyre, Majko ka sqaruar sërish gjendjen e luftës.
Featured image of article: Emigratët në kufi! Petrit Vasili replikon në distencë me Majkon: Rri, Pandi, se të heq Rama. Ministri: S’janë përgjegjësia ime, jam interesuar Petrit Vasili dhe Pandeli Majko

TIRANË– Emigrantët e mbetur në kufi ka sjellë replika në distancë mes ish-deputetit të LSI-së, Petrit Vasilit dhe ministrit të Diasporës, Pandeli Majkos. Mëngjesin e sotëm, Vasili shkoi një status në Facebook, ku thoshte se pozita i do emigrantët vetëm për vota, ndërsa tani nuk ua hap kufirin.

Më tej, ish-deputeti bënte me faj, ministrin Majko, duke e akuzuar se po hesht për të mbrojtur shqiptarët në kufi pasi ka frikë se kryeministri Edi Rama do ta shkarkojë nga posti që i ka besuar.

“Rri Pandi rri, mos e shqetëso Ramën. Mos harro, kur të vijnë zgjedhjet, ti me Ramën me autobuzë plot do  t’i sillni emigrantët për të votuar. Atëherë kufiri do të jetë dy kanate hapur, tani në kohën e pandemisë mbylljani kufirin. Ata flenë jashtë, ndërsa ti Pandi së bashku me Ramën, flini në shtëpi,”-shkruan ndër të tjera Vasili.

POSTIMI I PLOTË:

Rama dhe Majko flene shtepi,ndersa emigrantet jashte! Eshte kriminale sjellja e Rames me shqiptaret e bllokuar ne kufi te cilet qeveria nuk i le te hyjne ne ardheun e tyre.
Po shkelet Kushtetuta, ligji, por edhe cdo norme njerezore. Po ne kemi edhe Ministri per Diasporen. Po ne kemi edhe ministrin Majko, qe rri e veshtron me permallimin e tij interesant, karakteristik e babaxhan, ndersa emigrantet flene jashte te dera e kufirit, qe ua ka mbyllur qeveria e tij. Po ky Majko kerkoi edhe zyra per emigrantet neper rrethe.Si duket edhe kjo paska qene ndonje nga shakate e tija, sigurisht pa humor. Po ky Majko u ça dysh edhe per voten e emigranteve. Ndersa sot Majko hesht.Sa gjynah qe e mbyll trembshëm gojen nga frika e tmerrshme se Rama e heq. Te tjere socialiste ishin ata, qe e bene Majkon Kryeminister, kur Shqiperia hapte deren per qindra mijra vellezer nga Kosova ne 1999. Por ata socialiste nuk jane më, ndersa Majko po se eshte vertet me “parimor” se ata. Rri Pandi rri, mos e shqeteso Ramen. Mos harro, kur te vijne zgjedhjet vervitu edhe ti me Ramen etj, me autobuze plot qe ti sillni emigrantet per te votuar dhe atehere kufiri do te jete dy kanate hapur, tani ne kohen e pandemise mbylljani kufirin lerini te gdhihen jashte. Ata flene jashte, ndersa ti Pandi se bashku me Ramen flini ne shtepi, se ata per kete ju kane votuar ne fund te fundit….!?

Pak orë më vonë ka reaguar edhe vetë ministry Majko, i cili fillimisht ka sqaruar se çështje e shqiptarëve të mbetur në kufi nuk është përgjegjësi e digasterit që ai drejton. Megjithatë ka bërë me dije se është interesuar me të gjitha instancat e tjera për gjetjen e një zgjidhjeje për ta.

Shqetësimin e opozitës dhe presidentit Ilir Meta për shqiptarët, Majko e ka quajtur legjitim megjithatë ka përmendur edhe njëherë se gjendja e koronavirusit në vend është serioze, duke theksuar se qeveria po punon edhe pse nuk e tregon çdo detaj ‘online’.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Megjithëse jashtë fushës së përgjegjësisë sime, por me përgjegjësi njerëzore kam komunikuar prej ditësh me Kryeministrin, Ministrin e Brendshëm, Ministren e Shqëndetësisë, Ministrin në detyrë për Europën dhe Politikën e jashtme, zëvendësministren e brendshme dhe zëvendësministrin (tjetër) në Ministrinë e për Europën dhe Politikën e Jashtme… dhe vazhdoj të komunikoj. Kjo është luftë! Dikush mund ti duket retorikë por ende ska kuptuar se bota po ndryshon me egërsimin e gjendjes së pandemisë! Dhe kjo që po ndodh është një gjendje lufte e paprecedent! Rregullat e saj janë të ashpra dhe urdhërat diskutohen vetëm pas mbarimit të saj! Shqetësimi për qytetarët e bllokuar në kufi është legjitim! Mënyra e të kërkuarit është sikur në Shqipëri ska ndodhur asgjë, a thua se ka ikur energjia elektrike e cila do të vijë pas pak…!,”-iu përgjigj Majko-Vasilit.

POSTIMI I PLOTË:

Qëndrimi në shtëpi për një kohë relativisht të gjatë nxit fantazinë. Sot pash se një ish-socialist (Petrit Vasilin) që gjen kënaqësinë duke goditur ish-shtëpinë e tij. Ai aludonte se nuk po bëhej (dhe bëja) asgjë për fatin e njerzve të bllokuar në kufirin shtetëror nga emergjenca kombëtare. Logjika të tilla në “kohë kolere” janë të justifikuara! Inati e ka rrugën e gjatë! Puna si rregull bëhet në zyrë dhe ku nuk kam munguar asnjë ditë! Megjithëse jashtë fushës së përgjegjësisë sime, por me përgjegjësi njerëzore kam komunikuar prej ditësh me Kryeministrin, Ministrin e Brendshëm, Ministren e Shqëndetësisë, Ministrin në detyrë për Europën dhe Politikën e jashtme, zëvendësministren e brendshme dhe zëvendësministrin (tjetër) në Ministrinë e për Europën dhe Politikën e Jashtme… dhe vazhdoj të komunikoj. Shpresoj, që rregullat e emergjencës dhe task-forca që drejton atë do të gjejnë mekanizmin e zgjidhjes së situatës! Kjo është luftë! Dikush mund ti duket retorikë por ende ska kuptuar se bota po ndryshon me egërsimin e gjendjes së pandemisë! Dhe kjo që po ndodh është një gjendje lufte e paprecedent! Rregullat e saj janë të ashpra dhe urdhërat diskutohen vetëm pas mbarimit të saj! Por, edhe në luftë, diskutimet janë të lejuar nga distanca! Dikush nuk sheh aspak luftën por interesat e pushtetit pas saj! Dikush do të thotë se ai është më burr i “zoti”. Psherëtimat politike në kohë kolere kanë erën e saj! Duke njohur gjendjen e luftës ju siguroj se kam parë të gjithë të vërtetat që mund të duroj. Ky është momenti ku ndahen karakteret dhe ndarjet politike kanë të bëjnë shumë pak! Kjo është një kohë e cila kërkon reflektim dhe jo “batuta”. Rezultatet e post-luftës aktuale do të jenë të trishta. Ato do të godasin ekonominë dhe elitat politike të qarta në paqartësi! Opozita në Tiranë është e qartë vetëm për atë që nuk do! Diskretitimi i marrdhënies politike nuk është opozitarizmi më efikas! Opozita nuk ka kuptuar se bashkë me virusin ndarjet e ideologjisë e majtë e djathtë po “vdesin” nën presionin e opinionit publik të rrjeteve sociale! Një milion refugjatë sirianë ndryshuan një pjesë të strukturës politike europiane. Në një pjesë të Europës ndodhi “zëvendësimi” i opozitave! E njëjta situatë rrezikon edhe në Shqipëri! Shqetësimi për qytetarët e bllokuar në kufi është legjitim! Mënyra e të kërkuarit është sikur në Shqipëri ska ndodhur asgjë, a thua se ka ikur energjia elektrike e cila do të vijë pas pak…! Ju siguroj se jemi në punë pa qenë on-line! Publiku do rezultate dhe jo një teatër partizan në rrjetet sociale. Kujdesi i tepërt në emergjencën kombëtare është ana e keqe por edhe ana më emirë e trajtimit të kësaj krize nga qeveria. Kush dëshiron të ndihmojë është i mirëpritur! Kush dëshiron të kritikojë e ftoj për mirëkuptimin që fuksionon në të tilla raste! Uroj të kuptoni rregullin e artë të Luftës. Ai është, të shpresosh më të mirën dhe të përgatitesh për më të keqen! Besoni të parën dhe mos haroni të dytën!

Prej disa ditës, disa dhjetra emigrant janë mbetur të bllokuar në tokë neutrale në kufirin greko-shqiptar, pasi kanë kërkuar që të kthehen në vendin e tyre. Disa prej tyre janë lejuar të hyjnë (të sëmurët dhe ata me leje të posaçme), megjithatë ka të tjerë që ende presin prej ditësh në temperature të acarta. Presidenti Ilir Meta dhe kryedemokrati Lulzim Basha kanë kërkuar riatdhësimin e tyre, ndërsa kryeministri Edi Rama, i ka konsideruar si ‘bomba biologjike’ që mund të përhapin koronavirusin në vend. Rama u ka kërkuar që të qëndrojnë aty ku janë duke i suguruar se nuk do të ndëshkohen për tejkalimin e lejes së qëndrimit.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment