Bota

Emigrantët pa dokumenta në SHBA me shpresa të mëdha, treçereku i amerikanëve pro qëndrimit legal në vend

Një shumicë e madhe e amerikanëve dëshirojnë që të ekzistojë një mënyrë për emigrantët që jetojnë në SHBA në mënyrë të paligjshme të qëndrojnë në vend legalisht, nëse plotësohen kërkesat, sipas një studimi të ri nga Qendra Kërkimore Pew.
Featured image of article: Emigrantët pa dokumenta në SHBA me shpresa të mëdha, treçereku i amerikanëve pro qëndrimit legal në vend Foto ilustruese.

SHBA– Pothuajse tre të katërtat e amerikanëve dëshirojnë që emigrantët pa dokumente të jenë në gjendje të qëndrojnë ligjërisht në SH.B.A. Gjatë javës së kaluar, autoritetet e imigracionit rrethuan 680 imigrantë pa dokumente në një operacion të vendosjes së rekordeve, duke u zhvilluar në shtatë site në gjashtë qytete në Mississippi.

Bastisjet besohet të jenë operacioni më i madh i zbatimit të një shteti të vetëm emigracioni në historinë e SHBA-së, sipas Prokurorit Amerikan për Qarkun Jugor të Mississippi Mike Hurst.

Sondazhi është realizuar nga fundi i korrikut deri në fillim të gushtit, para bastisjeve në Mississippi, dhe zbuloi se 72% e amerikanëve dëshirojnë që të ketë një rrugë drejt statusit ligjor për emigrantët pa dokumente, ndërsa vetëm rreth një çerek mendojnë se duhet të ketë një përpjekje kombëtare për zbatimin e ligjit për të dëbuar të gjithë emigrantët pa dokumente.

Republikanët dhe të pavarurit e prirur nga republikanët kryesisht pajtohen se duhet të ketë një mënyrë ligjore që emigrantët pa dokumente të mbeten në SH.B.A.

71% e demokratëve  mendonin se ishte shumë e rëndësishme të siguronit kushte të sigurta dhe sanitare për azilkërkuesit, dhe vetëm 32% e republikanëve thanë të njëjtën gjë. Demokratët gjithashtu vendosën përparësi në rritjen e numrit të gjyqtarëve që trajtojnë çështjet e azilit (58% shumë e rëndësishme) më shumë sesa republikanët (45% shumë e rëndësishme).

Në përgjithësi, shumica e amerikanëve e shohin qeverinë amerikane me sy të keq për mënyrën se si i trajtojnë emigrantët që kërkojnë azil në kufirin me Meksikën.

Burimi: CNN

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment