Bota

“Bie” Emmanuel Macron/ Humb një pjesë të madhe të votave, 7 deputetë formojnë parti të re

Grupi i ri i quajtur “Ekologji, Demokraci, Solidaritet” planifikon të mbrojë “drejtësinë sociale dhe mjedisore” dhe do të jetë i nënti në Dhomën e Ulët të Parlamentit në Francë, e cila do të votojë në varësi të çështjeve sipas deklaratës politike të grupit.
Featured image of article: “Bie” Emmanuel Macron/ Humb një pjesë të madhe të votave, 7 deputetë formojnë parti të re Emanuel Macron, Presidenti i Francës

FRANCË– Partia e presidentit francez Emmanuel Macron ka humbur shumicën e saj të plotë në parlament, pasi një grup deputetësh nga partia e tij “La République en Marche”, u shkëputën për të formuar një parti të re.

Grupi i ri i quajtur “Ekologji, Demokraci, Solidaritet” planifikon të mbrojë “drejtësinë sociale dhe mjedisore” dhe do të jetë i nënti në Dhomën e Ulët të Parlamentit në Francë, e cila do të votojë në varësi të çështjeve.

Por vendimi i tyre e lë partinë e Z. Macron me 288 vende. Komentatorët francezë thanë që La République en Marche (LREM) ende kishte mbështetjen e dy aleatëve të tjerë politikë, ‘MoDem-it’ centristist si dhe ‘Agir ‘nga e djathta, që së bashku përbëjnë 56 vende të tjera në Asamblenë Kombëtare.

Ekziston edhe një shans që partia të rimarrë shumicën e saj absolute nëse një mbrojtës tjetër që largohet nga asambleja zëvendësohet nga një deputet pro-Macron. Kampi Macron është dëmtuar nga një seri defeksionesh muajt e fundit, dhe media franceze thanë se shtatë deputetët e fundit që largohen kishin qenë nën presion.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë dy deputetë që kishin planifikuar fillimisht të anëtarësoheshin në EDS u mbështetën në minutën e fundit.

Burimi:BBC

(A.K.dosja.al)

Shto Koment