Bota

EMA lidhi mpiksjen e gjakut me vaksinën, AstraZeneca: Ne jemi bashkëpunues, do e vendosim si efekt anësor

The Guardian shkruan se ky veprim i AstraZenecës ka ardhur për shkak të raportimit nga Autoriteti Evropian i Barnave (EMA), se mund të ekzistojë një lidhje mes vaksinës dhe mpikjes së gjakut.
Featured image of article: EMA lidhi mpiksjen e gjakut me vaksinën, AstraZeneca: Ne jemi bashkëpunues, do e vendosim si efekt anësor Foto ilustruese

ANGLI- AstraZeneca ka deklaruar se mpiksjen e gjakut do ta vendos si efekt anësor në vaksinën e saj. The Guardian shkruan se ky veprim i AstraZenecës ka ardhur për shkak të raportimit nga Autoriteti Evropian i Barnave (EMA), se mund të ekzistojë një lidhje mes vaksinës dhe mpikjes së gjakut. Në njoftim thuhet se mpiksja e gjakut do të vendoset nën efektet anësore të vaksinës.

“Të dyja këto rishikime riafirmuan se vaksina ofron një mbrojtje të nivelit të lartë kundër të gjitha rëndësive të Covid-19 dhe se këto përfitime vazhdojnë të tejkalojnë shumë rreziqet. Sidoqoftë, ata arritën në pikëpamjen se këto ngjarje kanë një lidhje të mundshme me vaksinën dhe kërkuan që ato të renditen si një efekt anësor jashtëzakonisht i rrallë AstraZeneca ka qenë duke bashkëpunuar në mënyrë aktive me rregullatorët për të zbatuar këto ndryshime në informacionin e produktit,” thuhet në reagimin e AstraZenecës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një ditë më parë EMA deklaroi se ka një lidhje mes mpikjes së gjakut dhe vaksinës së AstraZenecës, por gjithashtu theksoi se përfitimet nga vaksina i tejkalojnë rreziqet e saj.

(I.A/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment