Bota

EMA fillon shqyrtimin e të dhënave mbi vaksinën e prodhuar nga Sinovac, gati të aprovohet nëse provat do të jenë të mjaftueshme

Të dhënat paraprake nga studimet laboratorike tregojnë se goditja prodhon një përgjigje imune, shkroi EMA në një njoftim për shtyp.
Featured image of article: EMA fillon shqyrtimin e të dhënave mbi vaksinën e prodhuar nga Sinovac, gati të aprovohet nëse provat do të jenë të mjaftueshme Foto ilustruese

BRUKSEL– Agjencia Evropiane e Barnave ka filluar një rishikim të vaksinës së koronavirusit Sinovac të Kinës, njoftoi të martën rregullatori i barnave.

Të dhënat paraprake nga studimet laboratorike tregojnë se vaksina prodhon një përgjigje imune, shkroi EMA në një njoftim për shtyp.

Sipas Politico, rishikimi i rrotullimit lejon rregullatorët e BE-së të vlerësojnë të dhënat ndërsa ato bëhen të disponueshme derisa të ketë prova të mjaftueshme për të paraqitur një kërkesë zyrtare të autorizimit të marketingut me kusht.

EMA nuk dha një kornizë kohore për vendimin e saj përfundimtar, por tha që procesi duhet “të marrë më pak kohë sesa normalisht për t’u vlerësuar, për shkak të punës së bërë gjatë rishikimit të kodit”. Kërkuesi i saj në BE, Life’On Srl, paraqiti kërkesën.

Agjencia gjithashtu ka rishikime të vazhdueshme të tre vaksinave të tjera, duke përfshirë vaksinën vektoriale virale të Sputnik, vaksinën mRNA të CureVac dhe vaksinën e bazuar në proteina të Novavax. Vaksina e Sinovac përdor një virus të inaktivuar që nuk mund të shkaktojë sëmundjen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“EMA do të vlerësojë pajtueshmërinë e vaksinës me standardet e zakonshme të BE për efektivitetin, sigurinë dhe cilësinë,“- shkroi EMA.

Sinovac ka postuar norma të ndryshme të efikasitetit në studime të ndryshme në botën reale që variojnë midis 51 dhe 82 përqind. Hasshtë aprovuar nga rregullatorët kinezë, së bashku me tre vaksina të tjera të rritura në shtëpi, por ato kanë postuar kryesisht nivele relativisht të ulëta të efikasitetit në krahasim me homologët e tyre perëndimorë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë pritet të marrë një vendim në lidhje me vaksinën në fund të kësaj jave.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment