Bota

Kushtet e tmerrshme në kopshtin zoologjik të Pakistanit/ Elefanti më i vetmuar në botë transferohet në Kamboxhia

Kaavan, i cili është mbipeshë, iu nënshtrua një ekzaminimi të plotë mjekësor në kopshtin zoologjik të Premten, tha Bauer. Në maj, gjykata e lartë e Pakistanit urdhëroi që kopshti zoologjik Marghazar të mbyllej për shkak të kushteve të jo të mira.
Featured image of article: Kushtet e tmerrshme në kopshtin zoologjik të Pakistanit/ Elefanti më i vetmuar në botë transferohet në Kamboxhia Amir Khalil, kreu i projektit në Four Paës dhe elefanti Kaavan në kopshtin zoologjik Marghazar.

TIRANË–  Një elefant në një nga kopshtet Zoologjikë të Pakistanit  do të lejohet të largohet nga kopshti zoologjik ku ka qëndruar deri më tani dhe të transferohet në kushte më të mira, ka thënë grupi i mirëqenies së kafshëve për këtë çështje.

I quajtur “elefanti më i vetmuar në botë” nga përkrahësit e tij, Kaavan ka lënguar në një kopsht zoologjik në kryeqytetin pakistanez të Islamabadit për më shumë se 35 vjet. Martin Bauer, një zëdhënës i “Four Paws” është shprehur ditën e djeshme se elefantit më në fund iu dha miratimi mjekësor për t’u larguar, ku me gjumë gjasë do të vendoset në Kamboxhia pasi do të gjejë shoqëri dhe kushte më të mira jetese.

Kaavan, i cili është mbipeshë, iu nënshtrua një ekzaminimi të plotë mjekësor në kopshtin zoologjik të Premten, tha Bauer. Në maj, gjykata e lartë e Pakistanit urdhëroi që kopshti zoologjik Marghazar të mbyllej për shkak të kushteve të jo të mira.

Shkaku i shpëtimit të Kaavan nga kushtet e tmerrshme të kopshtit zoologjik tërhoqi vëmendjen e aktivistëve të kafshëve në të gjithë botën dhe të personazheve të famshëm, duke përfshirë këngëtarin amerikan Cher, i cili loboi për zhvendosjen e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Për fat të keq, shpëtimi vjen shumë vonë për dy luanë që vdiqën gjatë një përpjekje transferimi në fund të korrikut.”-ka deklaruar Bauer të shtunën.

Burimi: TheGuardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment