Aktualitet

Vrasja e Bozhanajt/ I riu u qëllua 22 herë dhe qëndroi i vdekur për një orë e gjysmë, ekspertët kthehen në vendin e krimit dhe ‘izolojnë’ Dukatin, shoqërohen 10 persona (motivi, hesapet për drogën)

Dosja.al ka ‘ndërtuar’ skenën e atentatit ku mbeti i vrarë 27-vjeçari Beniamin Bozhanaj në Vlorë. Mësohet se autorët kanë qenë dy. Ata janë fshehur pas pemëve në zonën e Dukatit, ku dhe kanë pritur për mbërritjen e presë së tyre, në mënyrë që të realizonin planin e krimit. Sapo e kanë parë shënjestrën, autorët kanë qëlluar me kallashnikov dhe pistoletë, plot 22 herë në drejtim të mjetit të Bozhanajt.
Featured image of article: Vrasja e Bozhanajt/ I riu u qëllua 22 herë dhe qëndroi i vdekur për një orë e gjysmë, ekspertët kthehen në vendin e krimit dhe ‘izolojnë’ Dukatin, shoqërohen 10 persona (motivi, hesapet për drogën) Beniamin Bezhani dhe pamje nga kontrollet e policisë

VLORË– Një ditë pas ekzekutimit mafioz të 27-vjeçarit Beniamin Bozhanaj, ekspertët e grupit hetimor janë kthyer në vendin e krimiit, në rrugicën pranë fshatit Dukat. Dosja.al ka mësuar se efektivët dhe grupi hetimor kanë zgjeruar perimetrin e sigurisë dhe nuk lejojnë askënd që të futet në atë fshat, pa mbaruar inspektimet e nevojshme. Nga ana tjetër, sot janë shoqëruar edhe dhjetë persona në Policinë e Vlorës, të cilët dyshohet të kenë dijeni për ngjarjen në fjalë.

Skena e atentatit

Dosja.al ka ‘ndërtuar’ skenën e atentatit ku mbeti i vrarë 27-vjeçari Beniamin Bozhanaj në Vlorë. Mësohet se autorët kanë qenë dy. Ata janë fshehur pas pemëve në zonën e Dukatit, ku dhe kanë pritur për mbërritjen e presë së tyre, në mënyrë që të realizonin planin e krimit. Sapo e kanë parë shënjestrën, autorët kanë qëlluar me kallashnikov dhe pistoletë, plot 22 herë në drejtim të mjetit të Bozhanajt. 8 prej tyre e kapën në trup e kokë 27-vjeçarin dhe e lanë të vdekur. Edhe pse i riu e vuri re pritën që i ishte ngritur, ai eci me shpejtësi mbrapsht dhe tentoi të largohej, por nuk ia doli mbanë. E gjithë ngjarja dyshohet se ka ndodhur një orë e gjysmë para se të pikasej nga banorët e zonës, rreth orës 19:30. Deri në orën 21:00, Bozhanaj ka qëndruar i vdekur, më pas u pikas nga banorët e zonës.

Flasin banorët e zonës

Banorët e Dukatit janë shprehur se viktima Beniamin Bozhanaj vinte nga një familje shumë e mirë dhe punëtore. Janë një familje që gjithmonë janë marrë vetëm me punë, ishin një familje shembull në Dukat. Nuk di asgjë se si mund të ketë ndodhur një ngjarje e tillë”, është shprehur një banore. Njëri prej tyre shtoi se “nuk të vret njeri kot, dhe se diçka duhet të ketë bërë”. “Pimë kafe çdo mëngjes, famlija e parë në fshat. Edhe djali shumë djalë i mirë. Familje e mirë, mund të ketë bërë diçka djali. Ka faj ai djali pavarësisht se vdiq se nuk të vret njeri kot. I dëgjuam armët po menduam se ishin fishek zjarre.”– tha një tjetër fqinjët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot janë publikuar edhe pamjet kur shihej se si transportohej trupi i Bezhanit nga makina ku u ekzekutua në atë të ambulancës. Beniamin Faslliu Bezhani u vra me armë zjarri në aksin Orikum-Llogara brenda makinës së tij, teksa po kthehej në shtëpi pasi sapo kishte lënë të fejuarën në banesën e saj.

Por çfarë e çoi Beniamin Faslliu Bezhanin drejt vdekjes?

Mësohet se hetimet janë fokusuar tek e shkuara e të riut, pasi ai ishte dënuar me burg për trafik droge në Itali. Pikërisht përplasjet për çështje droge, dyshohet të jenë bërë shkak për vrasjen e Bozhanajt. Të riut iu gjet dhe një armë në makinë, gjë që tregonte mjaft qartë se ai po ruhej. Ngjarja e rëndë ndodhi mbrëmjen e kaluar. 

(f.m/dosja.al)

 • 11:45

  Detaje të RËNDA/ Bozhanaj qëndroi i vrarë për një orë e gjysmë para se të pikasej nga banorët e Dukatit, atentatorët e pritën të fshehur pas peme dhe e qëlluan 22 herë

  Dosja.al ka ‘ndërtuar’ skenën e atentatit ku mbeti i vrarë 27-vjeçari Beniamin Bozhanaj në Vlorë. Mësohet se autorët kanë qenë dy. Ata janë fshehur pas pemëve në zonën e Dukatit, ku dhe kanë pritur për mbërritjen e presë së tyre, në mënyrë që të realizonin planin e krimit. Sapo e kanë parë shënjestrën, autorët kanë qëlluar me kallashnikov dhe pistoletë, plot 22 herë në drejtim të mjetit të Bozhanajt. 8 prej tyre e kapën në trup e kokë 27-vjeçarin dhe e lanë të vdekur. Edhe pse i riu e vuri re pritën që i ishte ngritur, ai eci me shpejtësi mbrapsht dhe tentoi të largohej, por nuk ia doli mbanë. E gjithë ngjarja dyshohet se ka ndodhur një orë e gjysmë para se të pikasej nga banorët e zonës, rreth orës 19:30. Deri në orë 21:00, Bozhanaj ka qëndruar i vdekur, më pas u pikas nga banorët e zonës.

 • 11:25

  Detajet e reja! Dy persona ekzekutuan pa mëshirë Beniamin Bozhanaj, e qëlluan 22 herë me armë zjarri

  Kanë dalë detaje të reja në lidhje me ekzekutimin e 27 vjecarit, Beniamin Bozhanaj. Mbi të riun është qëlluar 22 herë me armë zjarri ndërkohë që mësohet se autorët e krimit ishin 2. Dy autorët dyshohen se e njihnin mirë zonën ku ndodhej i riu dhe ishin vënë në ndjekje të tij.

 • 10:33

  Vrasja e 27 vjeçarit në Vlorë shoqërohen disa persona, banorët: Dëgjuam të shtëna, nuk të qëllon njeri kot

  Detaje të reja janë zbuluar në lidhje me ngjarjen e rëndë që ka ndodhur mbrëmjen e së martës në Vlorë ku është ekzekutuar me armë zjarri një 27 vjeçar. Banorët janë shprehur se ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:30 minuta ku kanë dëgjuar tre të shtëna.Ndër të tjera ato shprehen se i riu Beniamin Bozhanaj vinte nga një familje shumë e mirë dhe punëtore. “Janë një familje që gjithmonë janë marrë vetëm me punë, ishin një familje shembull në Dukat. Nuk di asgjë se si mund të ketë ndodhur një ngjarje e tillë”, është shprehur një banore. Njëri prej tyre shton se “nuk të vret njeri kot, dhe se diçka duhet të ketë bërë”. “Pim kafe çdo mëngjes, famlija e parë në fshat. Edhe djali shumë djalë i mirë. Familje e mirë, mund të ketë bërë diçka djali. Ka faj ai djali pavarësisht se vdiq se nuk të vret njeri kot. I dëgjuam armët po menduam se ishin fishek zjarre.”- thanë fqinjët.

 • 9:46

  Ekzekutimi i 27 vjeçarit në Vlorë, shoqërohen 10 persona në polici për vrasjen e Bezhanit, i riu i dënuar më parë dhe në Belgjikë

  Në lidhje me ekzekutimin e të riut Beniamin Bozhanaj në Vlorë janë shoqëruar 10 dëshmitarë dhe banorë të zonës në polici. Një ndër pistat kryesore të vrasjes dyshohet se ka të bëjë me të shkuarën e Bezhanit në Itali, ku ka qenë i dënuar. Mirëpo është zbuluar se ai ka qënë i dënuar dhe në Belgjikë. I riu dyshohet se është ndekur nga autorët, pasi ata kanë pritur sapo ai ka çuar të fejuarën në shtëpi dhe në kthim i kanë zënë pritë. Burimet bëjnë me dije se trupi i tij është gjetur 1 orë pasi është ekzekutuar. Beniamin Faslliu Bozhanaj u vra me armë zjarri në aksin Orikum-Llogara brenda makinës së tij, teksa po kthehej në shtëpi pasi sapo kishte lënë të fejuarën në banesën e saj.

 • 07:44

  Dalin PAMJET/ Ky është momenti kur Beniamin Bozhanaj që u vra në Vlorë nxirret i vdekur nga makina, motivet që mund t’i kenë marrë jetën

  Videoja që po shikoni tregon momentin kur 27-vjeçari që u ekzekutua një natë më parë në Dukat të Vlorës, nxirret i vdekur nga makina e tij. Siç shihet dhe në video, i riu i ndjerë, hipet mbi barrelë dhe futet në makinën tjetër.

Shto Koment