KRYESORET
Bota

Ekspertët britanikë nisin studimin për testimin e vaksinave të përziera, do të përcaktojë nëse do të jetv e nevojshme

17 Shtator 2021, 09:06 Nga DOSJA
Ekspertët britanikë nisin studimin për testimin e vaksinave

BRITANI– Studiuesit britanikë do të studiojnë efektet e përzierjes së vaksinave tek fëmijët dhe adoleshentët, duke shpresuar të kuptojnë nëse dozat e dyta kanë përgjigjen e synuar imunitare tek të rinjtë, mes shqetësimeve për efekte anësore të mundshme.

Sipas mediave britanike, studimi është i projektuar nga Grupi i Vaksinave të Oksfordit i quajtur “Com-COV3” , dhe prova e ardhshme do të rekrutojë 360 vullnetarë të moshës 12 deri në 16 vjeç në mënyrë që të kuptojnë më mirë se si të shpërndajnë dozat e dyta në grupmoshat më të reja. Studimi vjen menjëherë pasi zyrtarët shëndetësorë në Mbretërinë e Bashkuar miratuan vaksinimet kundër Covid për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç, të cilat do të fillojnë javën e ardhshme.

Kjo do t’i sigurojë Komitetit të Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin informacion thelbësor për të informuar këshillat e tyre në lidhje me imunizimin e adoleshentëve në Mbretërinë e Bashkuar,”– u tha gazetarëve të enjten Matthew Snape, studiuesi kryesor i gjyqit dhe një profesor i asociuar në pediatri dhe vaksinologji në Oksford.

Ndërsa të gjithë pjesëmarrësve në provë do t’u jepet një dozë fillestare e vaksinës Pfizer-BioNTech, dozat e dyta të administruara tetë javë më vonë do të ndahen në katër grupe të ndryshme: një dozë e plotë ose gjysmë e Pfizer, një dozë e plotë e vaksinës e zhvilluar nga Novavax, ose një dozë e gjysmë e imunizimit të Modernës.

Përveç shikimit të dy dozave standarde të plota të vaksinës Pfizer, ne do të shikojmë se sa mirë reagojnë vullnetarët kur doza e tyre e dytë e Pfizer është gjysma e dozës së parë, ose nëse përdoren vaksina të ndryshme krejtësisht, siç janë vaksinat prodhuar nga Moderna ose Novavax, ” shtoi Snape.

Sidoqoftë, ndërsa vaksinimet për grupmoshën 12-15 vjeç do të fillojnë brenda pak ditësh, organizatat shëndetësore britanike kanë miratuar vetëm një dozë të vetme për të rinjtë deri më tani për shkak të reagimeve të mundshme negative nga goditjet shtesë.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Bota 17 Shtator 2021, 08:47

Vrasja në Glyka Nera! Detaje të reja 

GREQI– Autoritetet greke kanë prova të mjaftueshme për të zbarthur të plotë gjithë çfarë ka ndodhur natën fatale që Babis Anagnostopoulos vrau bash...

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?