Kulture

Ekspedita e alpinistëve francezë në alpet shqiptare(Foto)

“Le Petit Journal” ka botuar, të martën e 10 gushtit 1937, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me ekspeditën e një grupi alpinistësh francezë në alpet shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
Featured image of article: Ekspedita e alpinistëve francezë në alpet shqiptare(Foto) Foto, Alpet shqiptare

Alpinizëm në Shqipëri

“Një grup alpinistësh të Klubit Alpin Francez të Parisit, nën drejtimin e Z. Henri Godde, sapo është larguar nga Franca, në drejtim të Shqipërisë së Veriut, me qëllim kalimin e vargmalit të Prokletijeve (Bjeshkëve) ose Alpeve Shqiptare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kësaj ekspedite, të cilës do t’i shtohen ngjitjet e disa mureve gëlqerore dhe eksplorimi i grykës së Drinit, paraqet rreth 150 km, nga Shkodra në Kukës, dhe zhvillohet në një rajon pak të frekuentuar.”

Marrë nga  Darsiani.com

Shto Koment