Politike

Eksodi i 2 korrikut 1990/ Meta: Mirënjohje për shqiptarët që guxuan, duhet të përmbushim sa më parë kushtet për negociatat me BE-në

Meta ka deklaruar se tashmë është koha për të përmbushur të gjithë kriteret për anëtarësimin në BE. Kjo sipas tij duhet të ndodhë gjatë presidencës gjermane.
Featured image of article: Eksodi i 2 korrikut 1990/ Meta: Mirënjohje për shqiptarët që guxuan, duhet të përmbushim sa më parë kushtet për negociatat me BE-në Ilir Meta dhe foto të shqiptarëve të vitit 1990.

TIRANË- Presidenti Ilir Meta u ka shprehur mirënjohjen të gjithë shqiptarëve që më 2 korrik 1990 u futën në ambasadat e huaja në Tiranë. Nëpërmjet një postimi në Facebook, kreu i shtetit thekson se tani është koha për të përmbushur të gjithë kriteret për anëtarësimin në BE gjatë presidencës gjermane.

Mirënjohje të gjithë shqiptarëve që me guximin e tyre 30 vite më parë i dhanë Shqipërisë një drejtim të ri. Koha për të përmbushur ëndrrën e çdo qytetari: Shqipëria si gjithë Europa.  Koha për kthimin e shqiptarëve në vendin e tyre.”, shprehet ndër të tjera Meta.

Foto nga 2 korriku 1990, brenda ambasadës gjermane në Tiranë

Postimi i plotë:

Kjo foto është shkrepur 30 vjet më parë brenda Ambasadës gjermane në Tiranë, ku rreth 3200 shqiptarë nisën një jetë të re në liri. Hapja e dyerve të Ambasadës gjermane goditi në zemër diktaturën më të egër në Europë. 30 vite më pas, në emër të këtyre sakrificave të jashtëzakonshme njerëzore duhet të përmbushim sa më parë të gjitha kushtet, që të nisim negociatat e anëtarësimit me BE gjatë Presidencës gjermane.  Presidenca gjermane e BE është një mundësi e shkëlqyer, dhe një sprovë e vërtetë për çdokënd që për Shqipërinë Europiane jo vetëm flet por edhe punon. Mirënjohje të gjithë shqiptarëve që me guximin e tyre 30 vite më parë i dhanë Shqipërisë një drejtim të ri. Koha për të përmbushur ëndrrën e çdo qytetari: Shqipëria si gjithë Europa.  Koha për kthimin e shqiptarëve në vendin e tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Eksodi i 2 korrikut 1990 

Ngjarja e 2 korrikut 1990, tashmë është e ngulitur në historinë e Shqipërisë, njësoj si në të gjithë vendet me të shkuar komuniste. Në 2 korrikun e 30 viteve më parë, mijëra shqiptarë u futën masivisht në ambasadat perëndimore në Tiranë, ngjarje të cilat u shoqëruan dhe me përleshje mes kundërshtarëve të regjimit dhe pushtetit të diktaturës komuniste 45-vjeçare. Por qyetarët përveç se u nguluan në selitë diplomatike të huaja, u dyndën drejt porteve dhe u nisën me anije drejt Italisë. Kjo ngjarje do të mbahet mend gjatë, pasi shënjon një nga goditjet më të forta kundër sistemit komunist.

J.V/Dosja.al 

Shto Koment