Bota

Efektive kundër Covid-19! Rusia jep LAJMIN: Vaksina Sputnik-V do kushtojë më pak se 10 dollarë

Lajmi është bërë i ditur nga kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF) Kirill Dmitriev në një sesion të Asamblesë së Përgjithshme të KB mbi trajtimin e pandemisë.
Featured image of article: Efektive kundër Covid-19! Rusia jep LAJMIN: Vaksina Sputnik-V do kushtojë më pak se 10 dollarë Foto ilustruese
Përditësuar:

RUSI– Çmimi i vaksinës ruse Sputnik-V kundër koronavirusit do të jetë më pak se 10 dollarë dhe do të jetë më e lirë nga vaksinat ekzistuese.

Lajmi është bërë i ditur nga kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte (RDIF) Kirill Dmitriev në një sesion të Asamblesë së Përgjithshme të KB mbi trajtimin e pandemisë.

“Çdo dozë e vaksinës ruse të koronavirusit Sputnik-V do të kushtojë më pak se 10 dollarë”- tha Dmitriev.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dmitriev gjithashtu tha se RDIF, e cila ka financuar zhvillimin e vaksinës ruse mund të fillojë prodhimin e vaksinës ruse në Egjipt dhe Algjeri. Ndërkohë, Ministri rus i Shëndetësisë Mikhail Murasko paraqiti Sputnik-V në Kombet e Bashkuara sot.

Pak më parë presidenti rus, Vladimir Putin dha urdhër që nga java e ardhshme të nis, vaksinimi në masë i popullsisë.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment