Dikur

Editoriali i Federatës Panshqiptare Vatra, më 1935: Kabineti i ri qeveritar liberal është efekt I politikës së mençur dhe largpamëse të Ahmet Zogut

 “Bulletin quotidien de presse étrangère” ka botuar, të martën e 5 nëntorit 1935, në ballinë, një shkrim në lidhje me editorialin e Federatës Panshqiptare Vatra, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
Featured image of article: Editoriali i Federatës Panshqiptare Vatra, më 1935: Kabineti i ri qeveritar liberal është efekt I politikës së mençur dhe largpamëse të Ahmet Zogut Federata Panshqiptare Vatra

Nga Aurenc Bebja , Francë – 10 Gusht 2020

 “Bulletin quotidien de presse étrangère” ka botuar, të martën e 5 nëntorit 1935, në ballinë, një shkrim në lidhje me editorialin e Federatës Panshqiptare Vatra, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tiranë, 4 nëntor.

 Zyra e Shtypit shqiptar raporton : gazeta Vatra (e ka fjalën për gazetën Dielli të Federatës Panshqiptare Vatra), në editorialin e saj, hedh një vështrim retrospektiv të zhvillimit dhe përparimit të bërë gjatë dhjetë viteve të fundit në Shqipëri, nën udhëheqjen e Mbretit Zog I. Ajo vëren se formimi i kabinetit të ri liberal është efekt i politikës së mençur dhe largpamëse të sovranit.

 Përbërja e kabinetit Frashëri (Mehdi), thotë gazeta, është triumf i dinamizmit të rinisë shqiptare dhe, me formimin e tij, përuron një epokë të re në përparimin kulturor dhe ekonomik të popullit shqiptar. (Havas)

Etiketa:

Shto Koment