Politike

Edi Rama: Nga 1-Qershori hapim kufijtë tokësorë mes gjithë shqiptarëve

Në një video-komunikim në profilin e tij në Facebook, Rama deklaroi se duke filluar nga data një qershor do të hapet i gjithë kufiri tiokësor mes shqiptarëve dhe vendeve që ka shqiptarë.
Featured image of article: Edi Rama: Nga 1-Qershori hapim kufijtë tokësorë mes gjithë shqiptarëve Edi Rama

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka treguar se nga data një qershor do të hapen kufijtë mes të gjithë shqiptarëve. Në një video-komunikim në profilin e tij në Facebook, Rama deklaroi se duke filluar nga data një qershor do të hapet i gjithë kufiri tiokësor mes shqiptarëve dhe vendeve që ka shqiptarë.

“Nga 1-Qershori hapim kufijtë mes gjithë shqiptarëve. Shqipëria do të hapë kufijvë me Kosovën, Maqedoninë e Veriun, Malin e Zi dhe me të gjitha vendet ku ka shqiptarë. Të gjithë kufijtë tokësorë do të hapen, ndërkohë që plazhet do të qëndrojnë të mbyllura edhe për pak,”- tha Rama.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndër të tjera, kryeministri shtoi se këtë javë do të hapen edhe plazhet, vetëm për hotelet për momentin, ndërsa sqaroi se do të ngrihet një komision i posaçëm për këtë hapje dhe për të gjitha masat që duhen marrë. Nga data 10 qershori, plazhi do të jetë i hapur për hotele, në fund të muajit do të diskutohet për transportin publik, ndërsa këtë javë, për të fundit herë, do të vijojët me oraret e kufizuara në të gjitha zonat e kuqe në Shqipëri. Që do të thotë se do të vijojë lëvizja e qytetarëve dhe mjeteve nga ora 05:00 deri në orën 21:00, me makina dhe pa autorizime, bashkë me bizneset e hapura, por më pas do të mbyllen. 

(f.m/dosja.al)

Shto Koment