Kuriozitete

Fotoja e parë nudo e dërguar në vitin 1828 kthehet në virale në rrjetet sociale

Sot nuk është e çuditshme të dërgosh foto nudo dhe të marrësh të tilla, por ky trend paska lindur para të gjithëve ne.
Featured image of article: Fotoja e parë nudo e dërguar në vitin 1828 kthehet në virale në rrjetet sociale Fotoja e parë nudo e dërguar në vitin 1828 .

Një pikturë e realizuar në vitin 1828, sot do të quhej ndryshe foto nudo. Pra, ky fakt na tregon se trendi për të dërguar foto të tilla nuk paska lindur vitet e fundit, por paska ekzistuar disa shekuj më parë.

Kjo pikturë tregon gjoksin e artistes amerikane, Sarah Goodridge. Pa kamer selfie, artistja përdori ngjyrat e ujit për të pikturuar vetë bustin e saj. Piktura, e quajtur ‘Beauty Revealed’ ishte një dhuratë dedikuar senatorit, Daniel Webster, i cili ishte subjekt i disa veprave të artistes, pas vdekjes së gruas së tij.

Piktura ka përfunduar rreth dy shekuj më parë, por sot është bërë temë debati në Reddit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Personi i cili e postoi atë e përshkroi veprën e artit si ‘ndoshta një nga rastet më të hershme të dikujt që dërgonte imazhe nudo’. Dhe ajo është një pikturë virale.

Burimi: Unilad

L.K/Dosja.al

Shto Koment