Aktualitet

‘E vetmja gjë që kisha frikë’/ Silva Bino tregon çfarë e trembte brenda spitalit COVID: Nuk e doja, s’është proces i lehtë

Silva Bino tregoi se frikën më të madhe e kishte për fazën e intubimit, duke u shprehur se e kishte frikë. 
Featured image of article: ‘E vetmja gjë që kisha frikë’/ Silva Bino tregon çfarë e trembte brenda spitalit COVID: Nuk e doja, s’është proces i lehtë Silva Bino

TIRANË- Shefja e departamentit të sëmundjeve infektive pranë ISHP-së, Silva Bino ka treguar eksperiencën e saj brenda spitaleve COVID në Shqipëri. Ajo tregoi se frikën më të madhe e kishte për fazën e intubimit, duke u shprehur se e kishte frikë. 

PJESË NGA BISEDA:

Silva Bino: Kam qënë pacientë vetë, prej 2 javësh. Kam eksperiencën time personale atje. Është e vështirë dhe kërkon qëndrueshmëri. E kam tjënë që në fillim që kërkohet rezistencë që i tejkalon fuqitë tona. Kam eksperiencën time që vërteton atë që tha Krenari. Pavionet nuk janë vetëm me të shtruar normalë, por edhe teapi intensive. Mjekët lajnë, u prisninë thonjtë të sëmurëve. Të sëmurët nuk mbusheshin dot me frymë. Edhe unë kisha momente të tilla. I falenderoj që të gjithë. A kam pasur momente paniku? Jam e qëndrueshme. I vetmi panik ishte që mos të futeja në intubim. Nga intubimi nuk kthehesh më? Nuk është e lehtë, dhe nuk e doja. E vetmja gjë që kisha frikë. Por nuk kisha nevojë për fat të mirë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Krenar Lilaj: Shumë sisteme komplikohen. Jemi përpjekur të gjithë dhe kemi luftuar që të shpëtojmë çdo jetë por nuk ia kemi dalë. Është situatë e vështirë që t’u trajtuar…

(k.m/dosja.al)

Shto Koment