Bota

E vetme, mbreterësha Elisabet kryen detyrat e para publike pas vdekjes së Dukës, merr pjesë në hapjen e Parlamentit

Mbretëresha, 95-vjeçare ka vazhduar detyrat e saj zyrtare, përfshirë pjesëmarrjen në ngjarje virtuale, që kur mbaroi periudha dyjavore e zisë mbretërore
Featured image of article: E vetme, mbreterësha Elisabet kryen detyrat e para publike pas vdekjes së Dukës, merr pjesë në hapjen e Parlamentit Pamje nga parlamenti

BRITANI-Mbretëresha Elizabeth II po kryen detyrën e saj, të parë të madhe publike, që nga vdekja e Dukës së Edinburgut, duke marrë pjesë në hapjen shtetërore të Parlamentit. Princi Philip kaloi dekada duke shoqëruar monarken në këtë ngjarje.

Sipas Euronews, mbretëresha, 95-vjeçare ka vazhduar detyrat e saj zyrtare, përfshirë pjesëmarrjen në ngjarje virtuale, që kur mbaroi periudha dyjavore e zisë mbretërore. Kjo është paraqitja e parë zyrtare e monarkes në publik në rolin e saj si kryetare e shtetit, që nga vdekja e burrit të saj më 9 prill, në moshën 99-vjeçare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Princi i Uellsit dhe Dukesha e Cornwall i janë bashkuar mbretëreshës për hapjen e shtetit, gjatë së cilës monarkja shënon fillimin e sesionit parlamentar duke mbajtur “Queen’s Speech” Fjalimin e Mbretëreshës, i cili përcakton planet legjislative të qeverisë.

Deputetëve dhe anëtarëve të Dhomës së Lordëve u kërkohet të mbajnë maska ​​gjatë gjithë kohës dhe të gjithë të pranishmëve u është dashur të bëjnë paraprakisht një test Covid. Kjo është një ngjarje shumë e njohur zakonisht, por është zvogëluar këtë vit për shkak të pandemisë.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment