Sociale

E rrallë! Pacientja rri zgjuar dhe flet gjatë operacionit, ndërhyrja delikate që i shpëtoi jetën 54-vjeçares

Me asistencën e neurokirurgut me famë botërore, prof. Henry Marsh u realizua për herë të dytë ndërhyrja delikate e heqjes së masës tumorale në tru, me pacientin zgjuar.
Featured image of article: E rrallë! Pacientja rri zgjuar dhe flet gjatë operacionit, ndërhyrja delikate që i shpëtoi jetën 54-vjeçares Pamje nga operacioni

TIRANË– Një ndërhyrje e rrallë në tru është realizuar në qendrën spitalore “Nënë Tereza” nga ekipi mjekësor i udhëhequr nga profesor Mentor Petrela.

Me asistencën e neurokirurgut me famë botërore, prof. Henry Marsh u realizua për herë të dytë ndërhyrja delikate e heqjes së masës tumorale në tru, me pacientin zgjuar.

Rasti u përshëndet edhe nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila e cilësoi si një punë fantastike operacionin ndaj 54-vjeçares.

Punë fantastike e ekipit të neurokirurgjisë, me mbështetjen e pakursyer të neurokirurgut britanik, i cili rikthehet në Shqipëri edhe për leksionet mbi inteligjencën artificiale dhe komunikimin me studentët e mjekësisë në Tiranë,”-shkruan ministrja. 

Postimi i plotë: 

(k.m/dosja.al)

Shto Koment