Kuriozitete

E rrallë! Gjendet ‘Helmeta Ilire’ në Kroaci, arkeologët: I përket një luftëtari elitar ilir, daton në shekullin e 4-të para Krishtit

FOTO
Mediat e huaja, bëjnë me dije se helmeta është gjetur në një varr në Zakotarac, në Dalmacinë e jugut dhe sipas arkeologëve ajo i përket një një luftëtari elitar ilir që është varrosur aty rreth 2000 vite më parë. 
Featured image of article: E rrallë! Gjendet ‘Helmeta Ilire’ në Kroaci, arkeologët: I përket një luftëtari elitar ilir, daton në shekullin e 4-të para Krishtit

KROACI- Një helmetë greke, e cila thuhet se i përket shekullit i 4-të para Krishtit është gjetur në Kroaci. Mediat e huaja, bëjnë me dije se helmeta është gjetur në një varr në Zakotarac, në Dalmacinë e jugut dhe sipas arkeologëve ajo i përket një një luftëtari që është varrosur aty rreth 2000 vite më parë.

Daily Mail shkruan se helmeta e zbuluar  njihet si ‘Helmeta Ilire’, por historianët grekë kanë thënë se helmeta është përdorur fillimisht në Greqinë antike në shekullin e 5-të para erës sonë, ndërsa ilirët sipas tyre e kanë përdorur atë në shekullin e 4-ët para erës sonë.

Ndërkohë mësohet se bashkë me helmetën, brenda varrit arkeologët kroatë kanë zbuluar edhe objekte të tjera si monedha, mbetje anijesh, shumica e të cilave sipas arkeologëve i përafrohen më shumë me ato që kanë lidhje me Greqinë antike.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas arkeologëve, ‘Helmeta ilire’ është përdorur nga luftëtar elitar ilir.

Ndërkohë ata thonë ndër të tjera se mbetjet e gjetura në zonë mund të kenë ardhur aty nga piratët ose kanë qenë pjesë e luftëtarëve që kanë marrë pjesë në ndonjë nga betejat antike të zhvilluara aty.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment