Bota

E rrallë/ Gjendet anija ‘fantazmë’ 400-vjeçare e ruajtur në mënyrë të përkryer në ujërat e akullta në brigjet e Finlandës

Anija daton në një kohë në shekullin e 17-të kur Perandoria Holandeze shtrihej në pesë kontinente, duke u bërë një superfuqi ekonomike.

FINLANDË -Gjendet një anije pothuajse perfekte pavarsisht se ka kaluar 400 vjet nën ujë. Zbulimi misterioz i anijes u bë nga zhytësit ndërsa eksploronin bë Detin Baltik në brigjet e Finlandës.

Anija daton në një kohë në shekullin e 17-të kur Perandoria Holandeze shtrihej në pesë kontinente, duke u bërë një superfuqi ekonomike.

Anija quhet ‘fluyt’, një lloj anijeje e krijuar për të transportuar ngarkesë maksimale me vetëm disa ekuipazhe.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Anija është gjetur rreth 85 metra poshtë sipërfaqes dhe është në një gjendje kaq të mirë saqë ekspertët ende nuk janë të sigurt cila ka qenë arsyja pse u mbyt.

Burimi: The Sun

Shto Koment