Bota

E rëndë/ India kalon 20 milion të infektuar teksa thirrjet për Lockdown total po shtohen në vend

Të martën, India raportoi 357,229 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa numri i vdekjeve u rrit me 3,449 pasi një vale vdekjeprurëse të virusit nuk tregoi shenja të ripërtëritjes. Shumë ekspertë shëndetësorë besojnë se numri i vërtetë i të vdekurve në Indi është pesë deri në 10 herë më i lartë se të dhënat zyrtare.
Featured image of article: E rëndë/ India kalon 20 milion të infektuar teksa thirrjet për Lockdown total po shtohen në vend Foto Ilustruese

INDI– India ka kaluar një moment historik të zymtë prej 20 milion rastesh Covid-19 mes thirrjeve në rritje që vendi të shkojë në një bllokim kombëtar.

Të martën, India raportoi 357,229 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa numri i vdekjeve u rrit me 3,449 pasi një vale vdekjeprurëse të virusit nuk tregoi shenja të ripërtëritjes. Shumë ekspertë shëndetësorë besojnë se numri i vërtetë i të vdekurve në Indi është pesë deri në 10 herë më i lartë se të dhënat zyrtare.

Sipas Guardian, vendi vazhdoi të ndeshej me mungesat e oksigjenit dhe mungesën e shtretërve spitalorë dhe lehtësirave të ICU për pacientët me koronavirus, si dhe krematoriumeve të mbingarkuara me trupa, lideri i opozitës indiane Rahul Gandhi bëri thirrje për një bllokim mbarëkombëtar.

“Mënyra e vetme për të ndaluar përhapjen e kurorës tani është një bllokim i plotë”,- tha Gandhi në Twitter. Ai tha se “mosveprimi i qeverisë po vret shumë njerëz të pafajshëm”.

Ai u bëri jehonë thirrjeve nga Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë, i cili rekomandoi një bllokim mbarëkombëtar dhe një amplifikim të vaksinimit të vendit për të vënë nën kontroll infeksionet. “Situata në Indi është jashtëzakonisht serioze”, tha Fauci.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shumë nga shtetet dhe qytetet më të goditura në Indi janë nën bllokime rajonale, përfshirë Delhi dhe Mumbai, por kryeministri, Narendra Modi, ka rezistuar në vendosjen e një bllokimi në të gjithë vendin për shkak të dëmit të madh ekonomik që do të merrte.

Bllokimi i parë në mbarë vendin i Indisë, i vendosur në Mars 2020, shkaktoi një krizë katastrofike humanitare midis punëtorëve me pagë ditore dhe shtyu rreth 75 milion njerëz në varfëri.

Sidoqoftë, vërshimi i pamëshirshëm i rasteve Covid-19 po gjunjëzon sistemin shëndetësor të Indisë. Të hënën, rreth 23 pacientë vdiqën në një spital në shtetin e Karnataka kur furnizimet me oksigjen mbaruan.

(D.A/DOSJA.AL)

Shto Koment