Bota

E rëndë! Grupi ISIS-së, ka vrarë mijë njerëz në Mozambik, iu ka prerë kokën dhe fëmijëve 11-vjeç

Lajmi është konfirmuar nga grup i ndihmës me bazë në Britaninë e Madhe "Save the Children. Mësohet se ata kanë thënë se kanë folur me familjet dhe ju kanë kërkuar të largohen nga shtëpitë e tyre. 
Featured image of article: E rëndë! Grupi ISIS-së, ka vrarë mijë njerëz në Mozambik, iu ka prerë kokën dhe fëmijëve 11-vjeç Foto ilustruese

MOZAMBIK-Ngjarje të rëndë raportohen të ndodhin në Mozambik. Sipas TheGuardian, grupet islamike ISIS-së, ka vrarë mijëra njerëz, kanë prerë kokën e fëmijëve 11 vjeç dhe kanë detyruar shumë familje të largohen nga shtëpitë e tyre.

Lajmi është konfirmuar nga grup i ndihmës me bazë në Britaninë e Madhe “Save the Children. Mësohet se ata kanë thënë se kanë folur me familjet dhe ju kanë kërkuar të largohen nga shtëpitë e tyre. Po ashtu kanë marrë disa dëshmi të nënave që iu janë vrarë fëmijët e tyre.

“Ne u përpoqëm të shpëtonim në pyll, por ata morën djalin tim të madh dhe ia prenë kokën. Ne nuk mund të bënim asgjë, sepse edhe ne do të vriteshim,”-ka thënë një nënë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një nënë tjetër, një 29-vjeçare Save the Children telefonon Amelia, tha se djali i saj ishte vetëm 11 vjeç kur u vra nga njerëz të armatosur.

Provinca veriore e Mozambikut, Cabo Delgado, që nga viti 2017 ka qenë shtëpia e një kryengritjeje të ashpër, e lidhur me Shtetin Islamik (Isis), që është përshkallëzuar në mënyrë dramatike vitin e kaluar.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment