Kuriozitete

E rekomandoi Trump/ Studimi zbulon të vërtetën: Ilaçi kundër malaries rrit vdekshmërinë

Mësohet se rreth  15,000 prej tyre ishin trajtuar me hidroksilkorinë ose klorokuin, e disa të tjerë me kombinimin e të dyjave
Featured image of article: E rekomandoi Trump/ Studimi zbulon të vërtetën: Ilaçi kundër malaries rrit vdekshmërinë Donald Trump

SHBA- Një studim i botuar në revistën mjekësore The Lancet thotë se trajnimi i pacientëve në gjendje të rëndë me ilaçin kundër malaries ose siç njihet ndryshe “Hidroksilkorina ” dëmton rëndë organin e zemrës saqë mund t’i çojë pacientët derjtë vdekjes.

Studiuesit analizuan të dhëna nga më shumë se 96,000 pacientë me Covid-19 që kishin vdekur apo kishin dalë nga spitali. Mësohet se rreth  15,000 prej tyre ishin trajtuar me hidroksilkorinë ose klorokuin, e disa të tjerë me kombinimin e të dyjave. Studimi doli në përfundmin se 1 në 11 pacientë të trajtuar me një prej antimalarikët kishte vdekur. Po ashtu kishte vdekur edhe 1 në 6 pacientë të trajtuar vetëm me hidroksilkorinë apo edhe me klorokuin. Ata zbuluan se se një ndër simptomat që kishin të vdekurit ishte aritmita kardiake.

“Studimet e mëparshme në shkallë të vogël nuk kanë arritur të identifikojnë prova të forta se ilaçet antimalarje janë trajtime të besueshme për pacientët Covid, por tani sipas studimit tonë shansi që këto ilaçe të përmirësojnë gjendjen e pacientëve me koronavirus është mjaft i ulët.” – tha bashkëautori i studimit, Dr Frank Ruschitzka, në Spitalin Universitar të Zyriut.

I pari që rekomandoi përdorimin e këtij illaçi te të sëmurët ishte presidenti I Amerikës Donald Trump, madje ai edhe këmbënguli.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë vetë ai para disa ditësh deklaroi se kishte marrë për dhjetë ditë rresht nga një kokër hidroksilkorinë për tu mbrojtur nga infeksioni i koronavirusit, dhe se ky i fundit nuk i kishte dhënë asnjë efekt ansor.

Burimi:washingtonpost.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment