Aktualitet

“E pamundur ta hakosh!”/ Eldi Dizdari i kujdesshëm në detaje, pajisi gjithë grupin me “BlackBerry”, DY aplikacionet aziatike që përdorin për të komunikuar

Grupi përdorte platformat "SKYecc" dhe "ENCROCHAT", për të diskutuar lidhur me porositë dhe me itinerarin e sasive të drogës.
Featured image of article: “E pamundur ta hakosh!”/ Eldi Dizdari i kujdesshëm në detaje, pajisi gjithë grupin me “BlackBerry”, DY aplikacionet aziatike që përdorin për të komunikuar Eldi Dizdari

TIRANË– Karteli i drogës drejtohej nga një…telefon “BlackBerry”. Hetimet ndërkombëtare kanë zbuluar se koka e grupit të drogës, Eldi Dizdari komunikonte me anëtarët e tjerë të grupit në rrjete të huaja sociale. Grupi përdorte platformat, të njohura tashmë “SKYecc” dhe “ENCROCHAT”, për të diskutuar lidhur me porositë dhe me itinerarin e sasive të drogës.

Aplikacionet janë gjetur në çdo telefon celular të anëtarve të grupit, të cilët kanë rënë në prangat e Policisë ndërkombëtare. Megjithatë deri më tani asnjë detaj nuk është zbuluar nga bisedat e bëra mes “Djemve të bukur”.

Sheran Gunasekera, shef i kërkimit dhe zhvillimit në ZenConsult në një konferencë është shprehur se një telefon “BlackBerry” është i pamundur që të hackohet dhe përgjohet.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Nuk ka asnjë mënyrë teknike për të hakuar një BlackBerry, është e pamundur”, tha Gunasekera, gjatë një prezantimi në konferencën për sigurinë celulare “Hack In The Box”. Mesa duket Dizdari i ka bërë mirë kërkimet e tij dhe nuk ka rrezikur në përdorimin e telefonave më “in” të momentit, të cilët sigurinë e të dhënave e kanë pikën e tyre më të dobët.

Sot, Policia e Shtetit, Europol, Eurojust dhe partnerët ndërkombëtarë kanë goditur kartelin e parë shqiptar të drogës. Ai është “Los Blancos” dhe dyshohet se kryesohet nga biznesmeni Eldi Dizdari. Ai është arrestuar në Dubai dhe pritet që të dërgohet në Itali. Gjatë operacionit janë sekuestruar 5.5 milionë euro cash dhe 4 ton kokainë.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment