Bota

E pabesueshme! Wuhani teston 9.9 milionë banorë për koronavirus, asnjë rast nuk rezulton pozitiv

Lajmin e kanë bërë të ditur autoritette shëndetësore, i cili tha se asnjë rast nuk ka rezultuar pozitiv por megjithatë 300 prej tyre janë zbuluar asimptomatikë.
Featured image of article: E pabesueshme! Wuhani teston 9.9 milionë banorë për koronavirus, asnjë rast nuk rezulton pozitiv Foto Ilustruese

KINË– 9.9 milion banorë janë testuar për koronavirus në Wuhan vendi ku kishte origjinën koronavirusi por prej tyre asnjë nuk ka rezultuar pozitiv me sëmundjen vdekjeprurëse. Lajmin e kanë bërë të ditur autoritette shëndetësore, i cili tha se asnjë rast nuk ka rezultuar pozitiv por megjithatë 300 prej tyre janë zbuluar asimptomatikë. Sipas tij Kina, personat që kanë simptoma nuk i numëron si të infektuar me Covid-19.

 “Nga 14 maji deri në përfundim të 1 qershorit, 1, 9,899,828 personave në Wuhan u janë bërë teste të acidit nukleik. Deri më tani, proporcioni i rasteve asimtomatike në Ëuhan është ekstremisht i ulët në të gjithë popullatën, dhe asnjë rast asimtomatik që të ketë infektuar ndonjë person tjetër nuk është gjetur” u shpreh Lu Zuxun, nga Shoqata Kineze e Mjekësisë Parandaluese në një konferencë për mediat.

Mediat vendase kanë bërë me dije se  Hu Yabo, nënkryetari i Wuhan-it,ka deklaruar se qyteti shpenzoi rreth 126 milion dollarë për fushatën e testimit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: Ruters

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment