Dikur

E pabesueshme, çfarë mbante mbi shpinë gruaja shqiptare më 1927, burrat ‘duarkryq’ (FOTO)

Në foton e mëposhtme shfaqet një grua në Shkodër më 1927 duke mbajtur një arkë të madhe mbi supe, e cila ka dyfishin e peshës se saj.
Featured image of article: E pabesueshme, çfarë mbante mbi shpinë gruaja shqiptare më 1927, burrat ‘duarkryq’ (FOTO) Foto në Shkodër më 1927

Shkodër- Shumë ndryshe nga gratë e sotme. Dikur gratë shqiptare bënin çdo lloj pune dhe mbanin edhe pesha të rënda. Madje kryenin edhe punë më të rënda se burrat.

Në foton e mëposhtme shfaqet një grua në Shkodër më 1927 duke mbajtur një arkë të madhe mbi supe, e cila ka dyfishin e peshës se saj.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo fotografi është realizuar në Shkodër, në vitin 1927 nga Walter Becke. Duhet të themi se gjithë burrat aty rrinë duarkryq.

Foto e shkrepur më 1927 në Shkodër

J.V/Dosja.al 

Shto Koment