Factcheck

E mbylli me VKM 6 vjet më parë, Rama zgjen zgjidhjen e shpejtë, kthen ambientet e ‘Kristalit’ në spital për të infektuarit me koronavirus

VIDEO
Ndoshta ju duket godinë e njohur, por kjo ndodh pasi është e tillë…
Featured image of article: E mbylli me VKM 6 vjet më parë, Rama zgjen zgjidhjen e shpejtë, kthen ambientet e ‘Kristalit’ në spital për të infektuarit me koronavirus Edi Rama dhe ambientet e ish-Universitetit Kristal

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka dhënë sot lajmin se një tjetër “spital lufte” do të ngrihet për të kuruar të gjithë qytetarët që do të preken në vendin tonë.

Gjatë kominikimit me kabinetin dje, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu i garantoi kreut të qeverisë se për 20 ditë do të kishin një spital të ri. Ndërkohë sot të dy kanë shkuar që të ambinetet që do të transformohen në spital të ri. Ndoshta ju duket godinë e njohur, pasi është  e tillë…

Spitalin e ri, Rama dhe qeveria e tij nuk do ta ngrenë brenda natës ashtu siç edhe ndodhi në Kinë por kanë gjetur një mënyrë tjetër. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se ambientet e ish-universitetit Kristal, të mbyllur nga vetë kryeministri dhe të trumpetuar me forcë nga qeveria që në vitin që morën mandatin, do të riçelen. Universiteti “Kristal” u mbyll në vitin 2014 me vendim të Këshillit të Ministrave, pasi u përfshi në skandale të personave që diplomoheshin në mënyrë fiktive.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sigurisht që Rama nuk e ka bërë të ditur këtë gjë në videon e tij duke u mjaftuar vetëm me lajmin e mirë. Por megjithatë ka disa pikëpyetje lidhur me këtë ‘risi’?

Nuk dihet nëse ambientet janë lënë nga pronari Ahmet Muçaj që të përdoren si një gjest human, apo buxheti i shtetit do të shtrëngohet edhe më tej për të marrë me qera ambinetet?

(k.m./dosja.al)

Shto Koment