Politike

E konfirmon vetë! Endri Shabani: Unë jam kryetari i partisë ‘Nisma Thurje’, Rudina Hajdari kandidon në Shkodër

Shabani ka folur dhe për mënyrën se si ka lindur bashkëpunimi me dëputeten. Ai është shprehur se bashkëpunimi  ka nisur kur Hajdari ka qenë bashkëkryetare e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore.
Featured image of article: E konfirmon vetë! Endri Shabani: Unë jam kryetari i partisë ‘Nisma Thurje’, Rudina Hajdari kandidon në Shkodër Endri Shabani

TIRANË- Endri Shabani kryetar i partisë së re të krijuar në Shqipëri ‘Nisma Thurje’ dhe se Rudina Hajdari do të drejtojë fushatën në Shkodër.

Lajmin e ka bëtrë vetë të ditur Shabani në një intervistë në ReportTv ku dhe ka folur për mënyrën se si ka lindur bashkëpunimi me dëputeten. Ai është shprehur se bashkëpunimi  ka nisur kur Hajdari ka qenë bashkëkryetare e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore.

Ai ka thënë ndër të tjera se kanë dashur të futen në zgjedhjet e vitit 2019 por janë tërhequr pasi sipas tij do të akuzoheshin se po legjitimonim zgjedhjet e bëra në mënyrë të njëanshme

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Për shkak të formalizmit grupi nismëtar më ka zgjedhur mua si kryetar. Hajdari do të jetë kryesuese e fushatës në Shkodër dhe do të jetë kandidate atje”, tha ai, duke shtuar se ai vetë nuk të kandidojë i pari në asnjë zonë zgjedhore. Znj. Hajdari nuk ka qenë pjesë e Nismës Thurje, ka qenë bashkëkryetare e komisionit për reformën zgjedhore. Aty ka nisur edhe bashkëpunimi ynë. Ka pasur një periudhë diskutimi për ta vazhduar apo jo dhe u mor vendimi për të vazhduar me bashkëpunimin. Ne kemi një grup themeltar, që e kemi që prej krijimit të organizatës. Kemi bërë një diskutim me aktivistë. Kemi bërë edhe një sondazh për të parë se çfarë duhet të bënim për tu futur apo jo në zgjedhje. Propozimi i qytetarëve ka qenë që duhet të futemi.Ne nuk kemi për të ndryshuar asgjë në mënyrën se si sillemi. Ne donim të futeshim në zgjedhje në vitin 2019 por do të na akuzonin se po legjitimonim zgjedhjet e bëra në mënyrë të njëanshme”– tha ai.

(a.k.dosja.al)

Shto Koment