Bota

“E kanë bërë që unë të dukem keq”, Trump dënon murin kufitar të Teksasit të ndërtuar nga kompanitë private

Muri i financuar nga privati ​​u bë "vetëm për të më bërë mua të dukem keq"- u shpreh përmes një postimi në rrjetet sociale Trump.
Featured image of article: “E kanë bërë që unë të dukem keq”, Trump dënon murin kufitar të Teksasit të ndërtuar nga kompanitë private Muri kufitar në Teksas

SHBA– Presidenti amerikan Donald Trump ka kritikuar një grup mbështetësish të tij, të cilët financuan privatisht dhe ndërtuan një mur përgjatë kufirit SHBA-Meksikë në jug të Teksasit në fillim të këtij viti, sepse muri tashmë po përkeqësohet nga erozioni.

Muri i financuar nga privati ​​u bë “vetëm për të më bërë mua të dukem keq”- u shpreh përmes një postimi në rrjetet sociale Trump.

Grupi nisi fillimisht përpjekjen e tij për mbledhjen e fondeve gjatë mbylljes së qeverisë në dhjetor të 2018, kur Kongresi nuk do të pajtohej të financonte propozimin për murin e Presidentit Trump.

Ish-drejtori i përgjithshëm i fushatës së Z. Trump, shefi i strategjisë politike Steve Bannon dhe kandidati i Senatit të Kansas GOP, Kris Kobach kanë pasur role kyç për grupin që financoi murin privat.

Qeveria federale që prej asaj kohe ka dhënë një kontratë prej 1.3 miliardë dollarësh për kompaninë që ndërtuanmurin.

Ekspertët janë ankuar se shtrirja afërsisht tre milje e elementëve të çelikut ishte ndërtuar shumë afër Rio Grande që ndan SHBA dhe Meksikën, dhe se erozioni i materialit organik duke ndihmuar në stabilizimin e themelit të murit kanë shkruar mediat e huaja.

Ndërkohë Trump në postimet në rrjetet sociale tregoi pakënaqësinë e tij për pjesën private të murit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Unë nuk u pajtova me bërjen e këtij seksioni shumë të vogël të murit, në një zonë të ndërlikuar, nga një grup privat që mblodhi para me reklama. Është bërë vetëm për të më bërë mua të dukem keq, dhe mbase tani nuk funksionon aspak. Duhej të ishte ndërtuar si pjesa tjetër e Murit, me më shumë se 500 milje.”– ka shkruar Trump.

Drejtori i Përgjithshëm i Fisher Industries, Tommy Fisher, hodhi poshtë shqetësime të tilla, duke i thënë AP se se zoti Trump “sapo mori disa dezinformata në lidhje me këto gjëra”, ndërsa riafirmoi “respektin e tij të plotë” për presidentin.

“Muri do të qëndrojë për 150 vjet, ju shënoni fjalët e mia.”-tha z. Fisher për AP.

Trump, ndërkohë, ka vazhduar të kontrollojë zhvillimin e murit kufitar, duke bërë thirrje në Twitter se SHBA ka ndërtuar 240 milje duke premtuar qindra milje të tjera deri në fund të vitit.

Burimi: independent

 A.C/Dosja.al

Shto Koment