Bota

E gjithë bota e pushtuar nga Covid-19. Njihuni me vendin i cili nuk është prekur nga pandemia e koronavirusit

Në Antarktida nuk ka një popullsi zyrtare autokton, ku sipas mediave në numri i përgjithshëm i njerëzve është 5,000. Por në këtë kontinent ka një numër të shumtë të pinguinëve, balenave dhe albatrosët.

ANTARKTIDË- E teksa pjesa tjetër e botës vazhdon të merret me pandeminë e koronavirusit, një kontinent ka arritur të mbetet plotësisht pa infeksion. Antarktida, vendi më i ftohtë në Tokë, tani konsiderohet  “vendi më i sigurt në botë”, pa asnjë rast të konfirmuar.

Edhe pse në rajon gjatë kësaj kohe ka pasur vizitor për shkak se disa ditë ka qenë koha e ngrohtë fatmirësisht nuk ka pasur ndonjë rrezik nga koronavirusi.

Në Antarktida nuk ka një popullsi zyrtare autokton, ku sipas mediave në numri i përgjithshëm i njerëzve është 5,000. Por në këtë kontinent ka një numër të shumtë të pinguinëve, balenave dhe albatrosët.

Sipas mediave kontintinent aktualisht jetojnë 80 shkencëtarë dhe studiues ku një prej tyre është Keri Nelson, një koordinator administrativ në Stacionin Palmer të Anvers Island, stacioni më verior i SHBA në Antarktidë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai tha se shumë njerëz duan që të jene këtu pasi janë të siguruar nga pandemia e koronavirusit.

Unë me të vërtetë nuk mendoj se ka një person këtu, i cili nuk është mirënjohës për të qenë këtu, dhe të jetë i sigurtë. Por të gjithë ne jemi shumë mirënjohës për të jetuar në një vend ku kjo sëmundje (dhe të gjitha implikimet e shëndetit dhe stilit të jetës së saj) mungojnë.”- tha ai.

Burimi;CNN

(A.K.Dosja.al

Shto Koment