LIVE UPDATES
Editorial

E dinit? … Po zhdukemi!

11 Maj 2021, 08:40 Nga DOSJA

Nga Meri Lika

Sot mëngjesi më nisi i trishtuar. Duke lundruar në internet, më doli përpara një libër i vitit 2002 me titull “IQ and the Wealth of Nations” (IQ dhe Pasuria e Kombeve) me autor psikologun Richard Lynn dhe politologun Tatu Vanhanen. Në librin e tyre, këta dy autorë, kanë prezantuar konceptin e IQ së zbatuar për kombet, duke llogaritur IQ e të gjitha shteteve. Ata e vazhduan studimin e tyre në vitin 2006 me një libër të dytë të titulluar “IQ and Global Inequality” (IQ dhe Pabarazia Globale) në të cilin, shkuan më tej, duke argumentuar se ndryshimet kombëtare në mirëqenien sociale dhe prosperitetin ekonomik janë të ndërlidhura me IQ mesatare kombëtare. Sigurisht, ata nuk pretendojnë se inteligjenca është i vetmi faktor në prosperitetin kombëtar, por sigurisht është një faktor i rëndësishëm.

Pas prezantimit të këtij koncepti, pra pas vitit 2002, çdo vit publikohet IQ sipas shteteve.
Për të marrë më shumë informacion në lidhje me këtë studim gjeta disa informacione në faqen World Population Review.

Për vitin 2021 sipas kësaj faqe (https://worldpopulationreview.com/country-rankings/average-iq-by-country) , Shqipëria ndodhet në vendin e 59 me IQ 90. Madje ne shqiptarët paskemi nivel inteligjence më të lartë se serbët dhe jemi në të njëjtin nivel me Kroacinë, Turqinë dhe Bosnjen.

Në studimin e bërë nga Lynn dhe Vanhanen (i cili duhet thënë se është kritikuar shumë por në të njëtën kohë ka pasur edhe shumë mbështetës), dhe nga të dhënat për zhvillimin ekonomik të vendeve duket se ekziston vërtet një lidhje midis IQ të një kombi dhe mirëqenies së tij ekonomike. Një PBB e ulët mund të shkaktojë një IQ të ulët, por edhe një IQ e ulët mund të shkaktojë gjithashtu një PBB të ulët. Le të kujtojmë se një person, ose një komb, nuk është më pak inteligjent për shkak të një niveli më të ulët të arsimimit. IQ nuk ka të bëjë me performancën konkrete; përkundrazi është aftësia për të kuptuar dhe mësuar.

Inteligjenca është veçanërisht e lidhur me aftësinë për të arritur të njëjtin edukim arsimor me më pak përpjekje. Duke u nisur nga ky studim,  Shqipëria nga ana e zhvillimit ekonomik duhet të ishte më mirë se Serbia dhe në të njëjtin nivel me Kroacinë, por kjo gjë nuk ndodh.

Arsyet se përse nuk kemi zhvillim ekonomik si Kroacia apo qoftë edhe si Serbia ne tashmë i dimë të gjithë, fajtor jemi ne sepse lemë politikanët tanë që gjithmonë ta përdorin shtetin për pushtetin dhe jo për shtetin.

Por ajo që m’i dha ditës trishtim, duke parë të dhënat për Shqipërinë në World Population Review ishte fakti se si do të ndryshojë numri i popullsisë për 75 vitet e ardhshme të këtij shekulli.


Në bazë të këtyre të dhënave, popullsia e Shqipërisë nga 2,866,374 banorë që është sot, në vitin 2095 do të shkojë 1,218,363 banorë.

E tmerrshme! E dhimbshme! PO ZHDUKEMI!

Grafiku i kësaj dhimbjeje më dha një trishtim të jashtëzakonshëm (shpresoj të mos iu japë edhe juve të njëjtën ndjesi).

Atë që nuk e bëri dot as turku, as serbi, as greku e as asnjë nga armiqtë tanë (që nuk kanë qenë të paktë) në shekuj, pra shfarosjen tonë, brenda 100 vjetëve është duke e bërë politika dhe politikanët tanë por, sigurisht , gjithmonë me ndihmën tonë të palëkundur.

Ata po na zhdukin si komb kurse ne i votojmë.

Para se t’hupet kështu Shqypnia,
Me pushkë n’dorë le t’desë trimnia!
Çoniu, shqyptarë, prej gjumit çoniu,
Të gjithë si vllazën n’nji besë shtërngoniu,

E mos shikjoni kisha e xhamia:
Feja e shqyptarit asht shqyptaria!…..

Do ta ndryshoja këtë himn  të Pashko Vasës në:

E mos shikjoni cila është partia:
Feja e shqyptarit asht shqyptaria!…..

Duhet të nxitojmë dhe të reagojmë kundër politikës dhe politikanëve tanë, sepse jemi duke i lënë fëmijët pa atdhe, ku të paktën të mund të kthehen e të kalojnë vitet e pleqërisë./Dosja.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

editorial editorial analiza e meri likes meri lika analiza e meri likes meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 10 Maj 2021, 08:19

Guri shqiptar i Sizifit

Nga Meri Lika26 prilli 2021 ishte fundi i linjës në procesin e gjatë dhe shumë të vështirë në të cilën po bënte sikur po ecte demokratizimi i vendit. Fuqia pol...

Editorial 6 Maj 2021, 07:28

Alzaimer popullor

Ne jemi një popull i sëmurë nga alzaimeri. Po po, nga alzaimeri ose amnezia, ajo sëmundja që quhet sëmundje e shekullit të 21 e që shpesh në gjuhën popullore i ...

Editorial 5 Maj 2021, 12:57

Opozita si instrument i prishur

Ndërsa vula e votës mbi gisht po shuhet dhe prilli duket i largët, zymtësia e mandatit të tretë, duke u përzjerë më me optimizmin e pranverës së vonuar, po bëhe...

Editorial 5 Maj 2021, 15:31

Ç’duhet të bëjë Lulzim Basha?

Zgjedhjet përfunduan me rezultat katastrofik për opozitën dhe gjithë vëmendja e shoqërisë dhe faktorit ndërkombëtar, është drejtuar te lideri i opozitës Lulzim ...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS