Bota

E bujshme! Ndryshime në ligj,  SHBA-ja do të blejë raketat e  Turqisë të prodhuar nga Rusia

Është Whip John Thune, anëtar i senatit ai që ka propozuar një ndryshim në Ligjin e Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare të vitit 2021.
Featured image of article: E bujshme! Ndryshime në ligj,  SHBA-ja do të blejë raketat e  Turqisë të prodhuar nga Rusia Raketa

SHBA– SHBA do të blejë raketat e sistemit të mbrojtjes ajrore S-400 të Turqisë, të prodhuar nga Rusia, sipas legjislacionit të propozuar në Senat javën e kaluar. Propozimi është një përpjekje e ligjshme e ligjvënësit për të lehtësuar bllokimin midis Uashingtonit dhe Ankarasë mbi  F-35 (Sulmuesin e Përbashkët Fighter).

Është Whip John Thune, anëtar i senatit ai që ka propozuar një ndryshim në Ligjin e Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare të vitit 2021. Masa vjen një vit pasi SHBA dëboi aleatin e NATO-s Turqinë nga programi shumëkombësh F-35 sepse mori S-400 në një marrëveshje 2.5 miliard dollarë.

Sidoqoftë, Kryetari i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit, Jim Risch, R-Idaho, ka prezantuar një ndryshim që do të merrte një qëndrim më të ashpër, duke mandatuar administratënTrump të zbatojë sanksionet CAATSA ndaj Turqisë brenda 30 ditëve nga kalimi i NDAA.

Sipas Ligjit kundër kundërshtarëve të Amerikës përmes sanksioneve, i miratuar në 2017, çdo komb që blen një artikull të madh mbrojtjeje nga Rusia duhet të përballet me sanksione të mëdha.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kujtojmë se presidenti amerikan Donald Trump ka ndaluar vendosjen e sanksioneve kundër Turqisë për blerjen, por shitja mbetet një pikë ngjitëse në marrëdhënie, ndërsa Erdogan ka refuzuar të heqë dorë nga sistemi, pavarësisht paralajmërimeve nga Uashingtoni që S-400 mund të komprometojë vjedhurazi F-35.

Burimi:.defensenews

(A.K.Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment