Bota

Dy kompanitë amerikane së shpejti do të nxjerrin në treg dyshekët antiviralë për hotelet, me qëllim frenimin e Covid-19

Sa u përket dyshekëve kundër Covid-19, "Serta Simmons Bedding", kompania që siguron pjesën më të madhe të dyshekëve, sapo njoftoi një partneritet me 'HeiQ Group', një udhëheqës në inovacionin e tekstileve, për të krijuar dyshekun e parë antiviral të tregut amerikan.
Featured image of article: Dy kompanitë amerikane së shpejti do të nxjerrin në treg dyshekët antiviralë për hotelet, me qëllim frenimin e Covid-19 Foto ilustruese

TIRANË– Ndër shqetësimet që udhëtarët kanë kohët e fundit kur akomodohen në hotele mes pandemisë Covid-19 është nëse sipërfaqet e mobilieve janë pastruar dhe dezinfektuar siç duhet.

Shumica e hoteleve kanë rritur masat e tyre të pastrimit, duke përfshirë heqjen e aksesorëve të rrobave të jashtme, ndaj të cilave mund të ngjitet virusi.

Sa u përket dyshekëve kundër Covid-19, “Serta Simmons Bedding”, kompania që siguron pjesën më të madhe të dyshekëve, sapo njoftoi një partneritet me ‘HeiQ Group’, një udhëheqës në inovacionin e tekstileve, për të krijuar dyshekun e parë antiviral të tregut amerikan.

Ne e dimë që partnerët tanë në mikpritjen dhe industritë e kujdesit shëndetësor po bëjnë gjithçka mund të ndihmojnë në sigurimin e mjedisit më të pastër dhe të sigurojnë mysafirët e tyre. Dyshekët anti-viralë dhe anti-bakterialë do të jenë një pasuri e madhe në këtë përpjekje.”- u shpreh David Swift, kryetar dhe CEO i Serta Simmons Bedding.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Teknologjia që do të përdoret, HeiQ ViroBlock, është aprovuar më parë nga Direktiva Evropiane e Pajisjes Mjekësore për përdorim antiviral në pajisjet mbrojtëse personale mjekësore dhe është regjistruar si një antiviral aktiv nga EPA gjermane. Teknologjia gjithashtu u testua kohët e fundit në mënyrë të pavarur si 99,99% efektive në 30 minuta kundër SARS-CoV-2 nga Instituti Peter Doherty, një ndërmarrje e përbashkët midis Universitetit të Melbourne dhe Spitalit Royal Melbourne.

Në pritje të miratimeve nga Administrata e Ushqimit dhe e Barnave e ShBA-së dhe Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit për qëllime të marketingut, kompania do të nxjerrë linjat e quajtura Serta dhe Beautyrest HeiQ ViroBlock. Aimbridge, e cila operon një linjë të gjerë hotelesh në ShBA dhe Karaibe duke përfshirë markat Aloft dhe Hyatt Place, tashmë ka shprehur interes.

Burimi:  Data.com

A.C/Dosja.al

Shto Koment