LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Mesazhet’ e Escobar:Luftë korrupsionit! Basha:Folëm për Berishën (Takim e me Ramën)

9 Dhjetor 2021, 06:42 Nga DOSJA
‘Mesazhet’ e Escobar:Luftë korrupsionit! Basha:Folëm

TIRANË– I dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për rajonin e Ballkanit Perëndimor, Gabriel Escobar ka ardhur në Shqipëri me mesazhe të qarta! Në takimet e zhvilluara me zyrtarë të lartë të vendit, Escobar ka shprehur qartë “pikat” e interesit në Shqipëri. Fillimisht Escobar shkoi për të takuar kryedemokratin Lulzim Basha në selinë blu, ku edhe mbajti një proncim për mediat.

Në fjalën e tij, zyrtari i lartë amerikan ftoi Bashën në Uashington për një vizitë zyrtare. Ndërsa shtoi gjithashtu edhe se fokusi i Amerikës ishte tek lufta kundër korrupsionit, por kjo betejë duhet që të bëhej nga institucionet vendase. Ishte Basha ai që dha më shumë detaje nga takimi, duke u fokusuar tek “çështja Berisha”. Kryedemokrati pranoi publikisht se kishin folur për këtë temë, duke shtuar se detajet do t’i bënte vetë me dije Escobar, por nuk dha as datë dhe as afat.

Pas Bashës, Escobar takoi dhe ministren e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka dhe kryeministrin Edi Rama. Pas përfundimit të takimeve, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka bërë një përmbledhje të takimeve të të dërguarit të tyre, Gabriel Escobar. Në një postim në rrjetet sociale ambasada shkruan se Zëvendës Ndihmës Sekretari Escobar falënderoi Shqipërinë për partneritetin e saj të fortë me Shtetet e Bashkuara dhe rikonfirmoi mbështetjen e fortë të SHBA për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Sipas njoftimit, Escobar vuri në dukje fokusin e Shteteve të Bashkuara në luftën kundër korrupsionit, pandëshkueshmërinë dhe përpjekjeve për të minuar demokracinë në Ballkanin Perëndimor.

Vizita e Escobar në Tiranë, vjen vetëm dy ditë para Kuvendit të thirrur nga Sali Berisha, i cili është i shpallur ‘non grata’ nga SHBA për korrupsion dhe minim të demokracisë. Vetëm dy ditë më parë, ambasada e SHBA-së, tha se vizita e tij është për të konfirmuar gjithashtu vendosmërinë e Shteteve të Bashkuara për të luftuar korrupsionin, pandëshkueshmërinë dhe përpjekjet për të minuar demokracinë në Ballkanin Perëndimor.

Më 19 maj të këtij viti, Departamenti Amerikan i Shtetit shpalli ‘non grata’ Sali Berishën, i cili akuzohet se është përfshirë në veprime korruptive. Pas vendimit të SHBA, Berisha ka shpërthyer me akuza duke akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe George Soros, si lobues për vendimin kundër tij.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Rama zbulon bisedën me Escobar: Për dialogun Kosovë-Serbi dhe Ballkanin e Hapur

Escobar lë Metën jashtë axhende, krahasimi me Pendarovskin në MV

‘Non grata’ në nivelet më të larta! Porositë që Escobar i dha Ramës

POROSIA-Escobar në Tiranë, ambasada e SHBA: Fokusi ynë, lufta kundër korrupsionit!

Del FOTOJA nga takimi mes Ramës e Escobar, kryeministri zgjedh ta shoqërojnë 2 zonja

Një orë në zyrën e Ramës, përfundon takimi me Gabriel Escobar

Xhaçka takon Gabriel Escobar: Shqipëria e përkushtuar për stabilitetin e rajonit

Takimi me Escobar, Basha: Bashkë në luftën kundër korrupsionit

Escobar-Basha, TCH: Në pozitën e Berishës, askush s’ka avancuar me axhendat politike

Berisha “non grata”, Basha e pranon: Padyshim! Ishte temë diskutimi me Escobar

Përfundoi takimi në selinë e PD, Escobar: Pres ta takoj Bashën dhe në Washington

Gabriel Escobar “zbarkon” në selinë blu, e pret Bardhi e Takabu

Escobar vjen në Tiranë/ DETAJI- Jo tek Rama! Të parit i shkon në zyrë Lulzim Bashës

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike edi rama gabriel escobar gabriel escobar ne tirane lulzim basha edi rama gabriel escobar gabriel escobar ne tirane lulzim basha

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra