Politike

Lefter Alla duke thithur kokainë, Grida Duma: Jemi për testin e drogës, s’administrojnë mendjet e tyre s’mund të administrojnë jetët e njerëzve

Duma ka folur dhe për testin e drogës për politikanët, ku tha se kjo ka qenë kërkesë e hershme e opozitës.
Featured image of article: Lefter Alla duke thithur kokainë, Grida Duma: Jemi për testin e drogës, s’administrojnë mendjet e tyre s’mund të administrojnë jetët e njerëzve Grida Duma, ish-deputete e PD

TIRANË– Ish-depuetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, ka folur për videon e kreut të Bashkisë Bulqizë, Lefter Alla, që u filmua duke thithur kokainë. Eftuar sot në emisionin “Zonë e Lirë”, Duma ka folur dhe për testin e drogës për politikanët, ku tha se kjo ka qenë kërkesë e hershme e opozitës.

Absolutisht po! Kjo ka qenë kërkesa e opozitës por nuk është aprovuar në Parlament. Disa vende e kanë futur. Ne jemi në momentet ku vetëm ligji i dekriminalizimit, me këtë aplikim ashtu siç është ka arritur të nxjerrë nga sistemi mbi 300 individë.”, tha Duma.

Dy ditë më parë gazetari investigativ Artan Hoxha publikoi videon e kryebashkiakut të Bulqizës Lefter Alla duke konsumuar ‘kokainë’. Pas publikimit të pamjeve, një reagim menjëherëshëm erdhi nga Allai cili e ka cilësuar videon si montazh duke pretenduar se i është bërë edhe presion nga grupet kriminale, që sipas tij veprojnë në Bulqizë për interesa biznesi, ndërkohë që PD kërkon largimin e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Socialistët e kanë marë deri më tani në mbrojtje Allën, ku Xhemal Gjunkshi dhe Rovena Voda, kanë mbështetur versionin e Allës se videoja mund të jetë montazh. Në fakt, konsumimi i lëndëve narkotike nuk e pengon Allën të ushtrojë detyrën e kryebashkiakut, por vlen të theksojmë një nga kërkesat e hershme të opozitës për të përfshirë testin e drogës, bashkëngjitur formularit të dekriminalizimit. Lëndët narkotike, të cilit do lloj qofshin ato, janë substanca psikotrope, e si të tilla, ato kanë ndikim mbi Sistemin Nervor Qendror.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment