Politike

“Duhet të hysh me mik për të gjetur një ilaç”/ Kryemadhi: Situata e pandemisë është keqmenaxhuar, nuk ka shtretër në spitale. Covid-19 nuk do mbys qytetarët por….

Ndërkohë ajo theksoi se COVID-in e kaloi pa simptoma në dy-javëshin e parë të shtatorit. Mes të tjerash ajo pohoi se fakti i mbajtjes së maskës, është mjeti i fundit i mbrojtjes për qytetarët nga virusi vdekjeprurës.
Featured image of article: “Duhet të hysh me mik për të gjetur një ilaç”/ Kryemadhi: Situata e pandemisë është keqmenaxhuar, nuk ka shtretër në spitale. Covid-19 nuk do mbys qytetarët por…. Monika Kryemadhi

TIRANË– Kryetarja e Partisë Socialiste për Integrim , Monika Kryemadhi ka thënë se situata e pandemisë së Covid-19 nuk është menaxhuar mirë në Shqipëri. E ftuar në “Real Story'”Kryemadhi ka thënë se duhet të hysh me mik që të gjesh një ilaç.

Ndërkohë ajo theksoi se COVID-in e kaloi pa simptoma në dy-javëshin e parë të shtatorit. Mes të tjerash ajo pohoi se fakti i mbajtjes së maskës, është mjeti i fundit i mbrojtjes për qytetarët nga virusi vdekjeprurës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ajo që  është e rëndësishme është keqmenaxhimin i situatës së Covid-19. Mungon shërbimi shëndetësor, sot ka mjekë dhe infermierë që janë larguar. Në vendin tonë është mjekimi më i shtrejtë, duhet të hysh me mik për të gjet një ilaç. Nuk ka më shtretër në spitale.  Nuk është Covid-19 që do mbyt qytetarët, janë qytetarët që do mbysin Covid-19. Meqë se kam besuar, kjo s’do të thotë se s’kam qenë e mësuar. E kam kaluar pa simptoma, në dy javëshin e parë të shtatorit. Nuk është se nuk e besoj covid, por besoj tek menaxhimi. Ashtu siç besoj këtë situatë të keqmemanzhuar nga qeveria. Mungesa e informacionit për qytetarët apo dhe gazetarët, ka bërë që të ketë këtë mungesë, dhe çorientim të situatës. Po të ketë vullnet politik, dhe dëshirë për ta menaxhuar këtë situatë, se nuk është vetëm pandemia, por është dhe situata ekonomike. Pasi problem për qytetarët është dhe kura e lartë e covid. Duke qenë viktima të shpërdorimit që bëhen shpesh herë nga matrapazët. Maska është mjeti i fundit i mbrojtjes së çdo qytetari nga COVID. Sa i përket mbrojtjes së qytetarit, është jo vetëm informacioni që e kanë të nevojshëm, është informimi nga mjekët, bërja e tamponëve, izolimi dhe kurimi dhe më pas përdorimin i maskës. Ajo që them gjithmonë, dhe është një nga revoltat e mia është se nuk është maskat që ndalon covid dhe as anti-tanket me 12.7-çit. Vazhdoj të theksoj se mbajtja e maskës s’ka të bëjë me ecjen buzë detit apo në rrugë, por në ambientet e mbyllura. Ajo që është me rëndësi është keq menaxhimi i situatës. Situata në të cilën gjendemi sot është si rezultat i keqmenaxhimit për shkak të mungesës së shërbimit shëndetësor, i shkatërrimit të sistemit shëndetësor. Edhe pse ju kemi premtuar qytetarëve shëndetësi falas, mjekët janë larguar drejt Gjermanisë. Në 3 muaj të pandemisë vendi u izolua totalisht. Ne si LSI, duke humbur dhe modestinë, pjesë e strukturës sonë ka shumë mjekë që janë shumë të mirë. Nuk është COVID ai që mbyt qytetarët, por janë ata që do e ‘mbysin’ atë me solidaritet.”- tha ajo. 

(A.k.dosja.al)

Shto Koment