BotaEditorial

Dridhja e Merkel mund të shënojë një fillim të ri për Gjermaninë

Profesori Matthew Qvortrup është autori i “Angela Merkel: Udhëheqësja më influencuese e Evropës. Mendimet në këtë artikull i përkasin autorit.
Featured image of article: Dridhja e Merkel mund të shënojë një fillim të ri për Gjermaninë

(CNN) Mediat botërore u përfshinë në një valë të enjten. “Merkel shihet duke u dridhur në mënyrë të pakontrolluar për herë të dytë,” raportoi The Sun, një tabloidi britanik.

Tregime të tilla mund të mos jenë të habitshme në një letër që, që nga kriza e refugjatëve në vitin 2015, ka humbur disa mundësi për të parashikuar dënimin e ardhshëm për Angela Merkel, Kancelarin e Gjermanisë dhe politikanin më të fuqishëm të Evropës.

Vetëm këtë herë, ata u bashkuan nga më shumë duar të mediave.

“Ajo është mirë”, ishte mesazhi zyrtar i parë i Willy-Brandt-Strasse, adresa zyrtare e kancelarit gjerman dhe ekuivalenti i Shtëpisë së Bardhë.

Megjithatë, ka pasuar heshtje nga zëdhënësi zyrtar i Merkel, Stefan Seibert.
Llogaria e tij në Twitter raportoi vetëm se Merkel ishte e pranishme në betimin e ministrit të ri të drejtësisë, Christine Lambrecht. Por ai nuk raportoi çfarë ndodhi në ceremoni.

Pamja tregon Merkelin duke qëndruar pranë ministrit të ri dhe Presidentit Federal Frank-Walter Steinmeier.

Papritmas, ndërsa presidenti foli, Merkel filloi të lëkundej.  Jo, për të qenë të drejtë, “e pakontrolluar”, siç sugjeruan disa.

Por ajo ishte dukshëm e sëmurë, ndërsa mbajti fort krahët e saj në trupin e saj. Asaj iu dha një gotë ujë, por ajo nuk e piu atë.

Incidente të tilla do të ishin pjesë e lajmeve çdo ditë. Ajo që e bën çështjen edhe më alarmante është se Merkel pësoi një episod të ngjashëm dridhjesh dridhjeve kur u takua me Presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelensky më parë gjatë këtij muaji.

Ky incident iu faturua motit të nxhetë, dhe Merkel tha se nuk kishte pirë mjaftueshëm ujë.

Dështimi i zëdhënësit të saj për të përmendur incidentin dhe faktin se ai erdhi vetëm një javë pas një episodi të ngjashëm, nuk është nevoja ta theksojmë se është një fakt shqetësues. 64 vjeçe, Merkel është ende relativisht e re.

Por duke punuar ditë të gjata për 14 vite (ajo u bë kancelare në vitin 2005) nuk është e shëndetshme për askënd.

Që politikania më e fuqishme grua në historinë demokratike, nuk është mirë në një kohë krize është një shkak për t’u shqetësuar. Dhe sëmundja e saj nuk mund të vinte në një kohë më të keqe.

Nëse ajo është me të vërtetë e sëmurë, Gjermania, dhe pjesa tjetër e Evropës, është duke u përballur me një krizë në një moment shumë të papërshtatshëm.  Shpresa në Gjermani ishte se Merkel do të mbetej si Kancelare deri në zgjedhjet e ardhshme federale në vitin 2022.

Por partia e saj, Bashkimi Kristian Demokratik (CDU) ka pësuar vlerësime të ulëta të votimit; në 25% ata janë barazim me Partinë e Gjelbër.

Për më tepër, partneri i koalicionit Merkel, Social Demokratët e qendrës së majtë (SPD) po vuan edhe më shumë vlerësime katastrofike të sondazheve.

Në 12%, partia është vetëm pak përpara Partisë së ekstremit të djathtë AfD.

Nëse Merkel do të tërhiqej për shkak të sëmundjes, pasardhësja e saj e caktuar Annegret Kramp-Karrenbauer (i njohur si AKK) nuk mund të jetë i sigurt për të marrë përsipër drejtimin e Bundestagut. Por as SPD, as CDU (dhe partia e saj CSU) nuk janë të votuar në zgjedhje.

Pra, çfarë ndodh?

Sipas mençurisë konvencionale, ekzistojnë dy skenarë: ose Merkeli rimëkëmbet dhe shërben në afatin e saj ose AKK merr përsipër udhëheqjen të koalicionit CDU-SPD.

Por asnjëra prej tyre nuk duket e besueshme në dritën e sëmundjes së Merkelit dhe as në dritën e shfaqjes së dobët të CDU-së në zgjedhjet parlamentare evropiane.

Një mundësi tjetër është se Merkel hyn dhe AKK-ja formon një qeveri koalicioni me Partinë e Gjelbër dhe me Demokratët e Lirë të tregut të lirë.

Tashmë koalicioni ekziston në shtetin e Schlesëig-Holstein, ku lideri i Partisë së Gjelbër Robert Habeck është zëvendëskryeministër. Ky koalicion do të kishte shumicën në Bundestag dhe do të gëzonte mbështetjen popullore.

Prandaj, sëmundja e mundshme e Merkel mund të çojë në një qeveri më të qëndrueshme. Politika gjermane është tronditur nga thashethemet e shëndetit të kancelares, por nuk është nxituar.

Vini re: Ky shkrim është marrë dhe përkthyer nga CNN

Etiketa:

Shto Koment