Bota

E pazakontë/ Ky është zogu që po përhap zjarrin në Australi (VIDEO)

Disa zona të ndryshme në Australi janë duke u përballur me një situatë të rëndë për shkak të zjarreve.

AUSTRALI- Zona të ndryshme në Australi janë duke u përballur me një situatë të rëndë për shkak të zjarreve. Sipas medieve të huaja, bëhet fjalë për një lloj shpendi, sjellja e të cilëve ka çuar në pseudonimet ‘zjarrvënës’, pasi shihen duke përhapur zjarre, kapur shkopinj flakërues dhe duke i hedhur në fusha të thata. Deri në vitin 2018 mendohej se ata thjesht po përhapnin zjarr rastësisht, sipas National Geographic. Por hulumtimet e mëtetjeshme në sjelljen e tyre zbuluan se ata po përhapnin zjarret, me qëllim të përfitimit.Eksperti i shpendëve Bob Gosford filloi një projekt të madh kërkimor në vitin 2012 bazuar në regjistrimet e fenomenit.

Ideja u nxit nga raportet e udhëheqësit të një grupi të gjuhëve Alaëa, punonjësin e shëndetit dhe aktivistin Phillip Waipuldanya Roberts.

“Unë kam parë një skifter të marrë një shkop duke u djegur në kthetrat e tij dhe ta hedhë në një copëz të freskët me bar të thatë, gjysmë milje larg, pastaj të presë eksodin e çmendur të brejtësve dhe zvarranikëve të djegur dhe të frikësuar nga zjarri”.

“Kur ajo zonë u dogj, procesi u përsërit diku tjetër…”, citohet të ketë thënë Waipuldanya.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjetjet përcaktuan se zogjtë në fakt po përhapnin zjarrin me qëllim, diçka që konfirmoi Gosford.

“Ka të bëjë me ushqimin, sepse nga këto kullota dalin zogj të vegjël, hardhucë, insekte, gjithçka që ikën përpara zjarrit”, ka thënë ai.

(a.m;E.K/dosja.al)

Shto Koment